Dny R. A. Dvorského 2018

 
Datum akce: -


Dny R. A. Dvorského 2018

Již po čtyřiadvacáté se ve Dvoře Králové nad Labem uskuteční hudební festival Dny R. A. Dvorského, který během března a dubna publiku nabídne české i zahraniční soubory a interprety swingové, bluesové a jazzové hudby.
Tradiční akci zahájí v úterý 13. března v Krčmě Starý pivovar bluesový koncert rakouského dua Dead Beatz Blues Bopper bubeníka Davida Karlingera a kontrabasisty Bernieho Millera.

O deset dní později, v pátek 23. března, se sál Hankova domu promění ve swingovou tančírnu. Publiku se představí profesionální big band Original Vintage Orchestra, který k tanci i poslechu zahraje swingovou hudbu 20. a 30. let 20. století a zároveň v dobovém stylu představí originální úpravy slavných moderních písní. Orchestr založil saxofonista Petr Kroutil a patří mezi swingovou špičku v České republice.

Sobota 24. března bude opět v Hankově domě patřit nejprve Mladému týnišťskému big bandu s vynikajícím zpěvákem Martinem Růžou. Pod taktovkou Pavla Plašila zazní jazzové, swingové i moderní rockové a popové skladby. Jedním z vrcholů letošního ročníku Dnů R. A. Dvorského pak bude koncert Petra Soviče & Golden Big Band Prague, předního českého orchestru, který se jako jediný v republice v současné době zabývá výhradně československou tvorbou. Tento big band se na festival do Dvora Králové nad Labem vrací po čtyřech letech a nejmladší zpívající kapelník v České republice Petr Sovič tentokrát přiveze koncertní program složený výhradně z československých melodií.

Další koncert bude v pátek 6. dubna hostit Penzion Za Vodou. Všechny své příznivce svým vystoupením zcela jistě potěší talentovaný trumpetista Petr Stránský za doprovodu královédvorského EKG JAZZ. O závěr festivalu se pak ve čtvrtek 26. dubna v Krčmě Starý pivovar postará česko-francouzské vokální trio The Cracked Cookies. Soubor ve složení Marie Ruby, Jitka Štěrbáková a Marie Dubus vychází především z tradiční americké hudby 40. a 50. let 20. století a své aranže obohacuje o doprovod kytary, flétny, ukulele a perkusních nástrojů.

R. A. Dvorský se narodil ve Dvoře Králové n. L. 24.3.1899 a do podvědomí se zapsal jako skvělý zpěvák, skladatel, herec a hlavně jako kapelník souboru Melody Boys. Již od dětství miloval hudbu. Začínal jako klavírista v kabaretu Červená sedma. V první polovině 20. let založil vlastní soubor Melody Makers, který ve druhé polovině 20. let obohatil a přejmenoval na Melody Boys. V jeho orchestru se vystřídala celá řada známých zpěváků a zpěvaček ( Inka Zemánková, Sestry Allanovy, Oldřich Kovář, Vlasta Burian, Hana Vítová, Zita Kabátová, ...). Ve třicátých letech se Melody Boys stali nejpopulárnějším orchestrem, jaký kdy vznikl. Pořádali zájezdová představení, vystupovali v nejskvostnějších hotelích Karlových Varů, barrandovských Terasách a baru Lucerna. Hráli hudbu pro všechny věkové kategorie, od lidovek po nejnovější světové taneční rytmy. Vystupovali ve filmech (Jedna z milionu, Krb bez ohně, U pokladny stál, Tři muži ve sněhu, Kristián,...).

Dvorský vedl svůj soubor do roku 1944. Toho roku onemocněl tuberkulózou a bojoval o život. V roce 1947 mu zemřel jediný syn Miroslav. Po neúspěšném útěku za hranice byl roku 1953 zatčen a odsouzen k pěti letům vězení ( 12. března 1954 byl propuštěn s podmínkou na čtyři roky ). Později vystupoval jen na zájezdových estrádách společně s herečkou a kolegyní Hanou Vítovou. Zemřel 2. srpna 1966. Pohřben je v rodném městě.

Na počest tohoto významného rodáka, českého skladatele, kapelníka, klavíristy, zpěváka, herce a nakladatele, významné osobnosti v dějinách české taneční hudby, který si jméno zvolil podle svého rodného města, pořádá Hankův dům, MKZ vždy v druhé polovině března swingový a jazzový festival Dny R. A. Dvorského.

První ročník festivalu se uskutečnil v březnu roku 1994 u příležitosti 95. výročí Dvorského narození. Festival za dvacet let svého trvání vešel do povědomí všech těch, kteří rádi hrají, zpívají a poslouchají swingovou a jazzovou hudbu. Svým významem překročil hranice kraje a vydobyl si pevné postavení mezi festivaly tohoto žánru v ČR. Pravidelně na něm vystupují jak profesionální, tak amatérské kapely, orchestry i sólisté, z ČR i ze zahraničí.

A zde jen malý výčet těch, kteří na festivalu vystupovali:
Ondřej Havelka a jeho Melody Makers, Václav Marek a Blue Star, Mladý týnišťský Big Band, Magnum Jazz Bigband, Petr Kořínek Orchestra, Zakoplaho band, Neřež, Elizabeth Lohninger quartet, Lázaro Cruz quintet,  Big Band Neratovice, Crazy boys of Prague, Salonní orchestr Petra Kořínka, René Trossman, Pirate swing band, Big Band ZUŠ A. F. A. Šporka Jaroměř, Fats Jazz Bratislava, Swinging Trio a Jan Smigmator, Golden Big Band Prague, Black Buřiňos, Big Band Dvorský, Big Band Aldis, Jiří Stivín, Kix Orchestra Chrudim, Harlemania, Funny Fellows, Laco Dezi a Celula New York, Elizabeth Lohninget Quartet, East Bohemia Quintet, Bid Band Česká Lípa, Láďa Kerndl, Dr, Swing, Vera Love a George Kozel Band, Šavle, meče, Sestry Havelkovy, Aleš Cibulka a celá řada dalších.

WWW:
    www.hankuv-dum.cz
GPS:
    50,430983 15,811927

 

Autor článku: kardy
 Dny R. A. Dvorského 2018, fotografie 1
Kraj: Královehradecký kraj
Město: Dvůr Králové nad Labem
Místo: různá místa
Kontakt:
Pořadatel: Hankův dům, městské kulturní zařízení Náměstí Václava Hanky 299 544 01 Dvůr Králové nad Labem
Tel.: +420 499 320 110
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Kuba, Varadero
2. 4. - 9. 4.
38.624 Kč - 36 %
Itálie, Tonale/Ponte di Legno
12. 4. - 19. 4.
7.090 Kč - 17 %
Tunisko, Mahdia
2. 4. - 16. 4.
14.890 Kč - 40 %
Maroko, Marrákeš
6. 4. - 20. 4.
27.409 Kč - 6 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy