O nožířství a damascénské oceli

 
Datum akce: -
 
O nožířství a damascénské oceli - Výstavní síň Muzea Těšínska v Karviné
Nejstarším a nejužívanějším nástrojem člověka, který nám odkázali naši prehistoričtí předkové a který stále používáme, je bezesporu nůž.
 Zbraně, s nimiž se ve středověku setkali křesťanští poutníci do Svaté Země, se vyznačují vynikajícími mechanickými vlastnostmi a zvláštní kresbou na povrchu, která připomíná vlnky na hladině. Materiál je označován jako damascénská ocel, také damask či damašek. Jeho název je odvozen podle stejnojmenného střediska obchodu a výroby v Sýrii.
 Termínem damascénská ocel se označují v současnosti obecně dva druhy ocelí, přičemž historický, tzv. pravý damask (angl. wootz ) byl používán k výrobě kvalitních čepelí nožů a mečů. Šlo o výrobu z jednoho kusu vysoce kvalitní oceli s charakteristickými vzory – tzv. mramorováním. Tato ocel byla velmi drahá a její výroba tajná. Navíc byla časem zapomenuta.
 Kvůli své kvalitě začal být damask napodobován po celém světě všemi možnými způsoby. Jedním z těchto pokusů se stalo dodnes používané několikanásobné překládání a svařování materiálu. Tato technologie se nazývá damaskování nebo také svářkový (nepravý) damask (angl. pattern-weld).
 Damaskováním vyrobená ocel má svůj charakteristický vzor, který mívá několik desítek, ale i několik stovek vrstev. Taková ocel je díky kombinaci materiálů o rozdílných vlastnostech dlouhodobě ostrá i houževnatá. To je také důvodem, proč damask byl a stále je vysoce ceněn. Po vybroušení, naleptání a vyleštění povrchu vyniká jeho vnitřní vrstvená struktura. Výsledkem je kresba, jejíž vzor je vždy naprosto individuální.
 Díky kombinaci vysokých estetických a mechanických kvalit damascénská ocel v historii sloužila pro výrobu velmi kvalitních zbraní. Dnes je s oblibou používána jako materiál na čepele luxusních nožů, ale i na šperky a různé ozdobné i užitkové předměty.
 Při přípravě obrazové části výstavy byla, mimo jiné, využita publikace Josefa Pajla O nožích nejen loveckých (Grada, Praha 2010). Děkujeme za laskavé svolení jak autorovi, tak nakladatelství.
 Zavítejte na výstavu věnovanou nožířství a výrobkům z damascénské oceli, kterou připravilo Muzeum Těšínska ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a nožířem Václavem Vlukou z Karviné.
Autor článku: kardy
 O nožířství a damascénské oceli, fotografie 1
Kraj: Moravskoslezský kraj
Město: Karviná
Místo: Výstavní síň Muzea Těšínska v Karviné
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Francie, Méribel / Mottaret
10. 10. - 24. 10.
12.837 Kč - 33 %
Senegal
21. 9. - 29. 9.
27.649 Kč - 12 %
Madeira, Funchal
27. 9. - 4. 10.
20.661 Kč - 26 %
Spojené arabské emiráty, Ras Al Khaimah
19. 9. - 2. 10.
34.390 Kč - 7 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy