O nožířství a damascénské oceli

 
Datum akce: -
 
O nožířství a damascénské oceli - Výstavní síň Muzea Těšínska v Karviné
Nejstarším a nejužívanějším nástrojem člověka, který nám odkázali naši prehistoričtí předkové a který stále používáme, je bezesporu nůž.
 Zbraně, s nimiž se ve středověku setkali křesťanští poutníci do Svaté Země, se vyznačují vynikajícími mechanickými vlastnostmi a zvláštní kresbou na povrchu, která připomíná vlnky na hladině. Materiál je označován jako damascénská ocel, také damask či damašek. Jeho název je odvozen podle stejnojmenného střediska obchodu a výroby v Sýrii.
 Termínem damascénská ocel se označují v současnosti obecně dva druhy ocelí, přičemž historický, tzv. pravý damask (angl. wootz ) byl používán k výrobě kvalitních čepelí nožů a mečů. Šlo o výrobu z jednoho kusu vysoce kvalitní oceli s charakteristickými vzory – tzv. mramorováním. Tato ocel byla velmi drahá a její výroba tajná. Navíc byla časem zapomenuta.
 Kvůli své kvalitě začal být damask napodobován po celém světě všemi možnými způsoby. Jedním z těchto pokusů se stalo dodnes používané několikanásobné překládání a svařování materiálu. Tato technologie se nazývá damaskování nebo také svářkový (nepravý) damask (angl. pattern-weld).
 Damaskováním vyrobená ocel má svůj charakteristický vzor, který mívá několik desítek, ale i několik stovek vrstev. Taková ocel je díky kombinaci materiálů o rozdílných vlastnostech dlouhodobě ostrá i houževnatá. To je také důvodem, proč damask byl a stále je vysoce ceněn. Po vybroušení, naleptání a vyleštění povrchu vyniká jeho vnitřní vrstvená struktura. Výsledkem je kresba, jejíž vzor je vždy naprosto individuální.
 Díky kombinaci vysokých estetických a mechanických kvalit damascénská ocel v historii sloužila pro výrobu velmi kvalitních zbraní. Dnes je s oblibou používána jako materiál na čepele luxusních nožů, ale i na šperky a různé ozdobné i užitkové předměty.
 Při přípravě obrazové části výstavy byla, mimo jiné, využita publikace Josefa Pajla O nožích nejen loveckých (Grada, Praha 2010). Děkujeme za laskavé svolení jak autorovi, tak nakladatelství.
 Zavítejte na výstavu věnovanou nožířství a výrobkům z damascénské oceli, kterou připravilo Muzeum Těšínska ve spolupráci s Technickým muzeem v Brně a nožířem Václavem Vlukou z Karviné.
Autor článku: kardy
 O nožířství a damascénské oceli, fotografie 1
Kraj: Moravskoslezský kraj
Město: Karviná
Místo: Výstavní síň Muzea Těšínska v Karviné
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Maďarsko, Termální Lázně
18. 12. - 23. 12.
8.617 Kč - 20 %
Maroko, Marrákeš
7. 1. - 18. 1.
16.620 Kč - 12 %
Senegal
11. 1. - 26. 1.
36.290 Kč - 20 %
Francie, Paříž
28. 12. - 1. 1.
3.200 Kč - 9 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy