Věda a technika aneb Dobrodružství, které vás bude bavit!

 
Datum akce: -

Věda a technika aneb Dobrodružství, které vás bude bavit!

Výstava u příležitosti 125 let od založení akademie věd přibližuje atraktivní formou přírodovědné, lékařské a technické obory a úspěchy některých ústavů, ve kterých jsou tyto obory pěstovány i výsledky jejich práce. Důraz je kladen na představení některých významných osobností akademie (mj. Jaroslav Heyrovský, Otto Wichterle, Anotnín Holý). Nejen malé návštěvníky potěší historické i současné polytechnické vědecké hračky.

Výstava Národního technického muzea z cyklu akcí k výročí 125 let českých akademií věd (a umění)

V lednu 2015 uplynulo 125 let od založení České akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění. Toto významné jubileum, kdy byl vznik akademie povolen panovníkem a byly schváleny stanovy akademie, připomíná dnešní Akademie věd ČR ve spolupráci s dalšími institucemi cyklem výstav a mezinárodní konferencí.

Samotný vznik české akademie věd byl zajímavým příběhem. Zásadní zásluhu o vznik akademie měl stavitel a mecenáš Josef Hlávka, který se stal prvním prezidentem akademie a jehož osobnost je ve výstavě připomenuta.

Ve výstavě jsou vzhledem k zaměření Národního technického muzea prezentovány přírodovědné, lékařské a technické obory, úspěchy některých ústavů, ve kterých jsou tyto obory pěstovány i výsledky jejich práce. Důraz je kladen na představení některých významných osobností akademie a jejich následovníků. Objevy českých akademiků jsou spojeny s tvrdou prací, oddaností vědě, odhodláním a uměním riskovat.  Tyto dobrodružné příběhy jsou ve výstavě přiblíženy i díky exponátům dokládajícím úspěchy české vědy. Nalezneme zde polarograf držitele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského, čočkostroj sestavený ze stavebnice Merkur, na kterém odlil první měkké kontaktní čočky Otto Wichterle, doklady o práci českého chemika Antonína Holého, leteckou kombinézu fyzika Františka Běhounka, který se kromě vědy věnoval cestování a spisovatelské práci a účastnil se známé výpravy vzducholodí na severní pól. Ve výstavě je představena práce dalších významných českých matematiků, fyziků, chemiků, geologů, biologů, geografů, lékařů, techniků a architektů. Mezi vystavenými předměty návštěvníky zaujme také didaktická pomůcka – řez mozkem.

Na „velkou“ vědu navazuje část vědy „malé“, inspirovaná poznáním, že řada velkých vědců i techniků své sklony k budoucímu povolání získávala ve škole i doma při hře. Ve výstavě je poprvé v takovéto šíři představena sbírka historických školních fyzikálních a dalších přírodovědných pomůcek.  Nejen malé návštěvníky potěší historické i současné polytechnické vědecké hračky, které mají velký význam pro vývoj dítěte a mohou i předurčit budoucí volbu jeho povolání. Samostatný oddíl je věnován dírkovaným stavebnicím včetně úspěšné stavebnice Merkur.

Jako součást výstavy je připraven doprovodný program, při kterém si děti i dospělí mohou zahrát na ,,malé vědce“ a za spolupráce s lektorem si vyzkoušet vědeckou práci.
> Otevírací doba

Úterý - pátek: 9:00 - 17:30 hod
Sobota a neděle: 10:00 - 18:00

Web:     http://ntm.cz/aktualita/43-197-2015-veda-technika-dobrodruzstvi-ktere-vas-bude-bavit

Autor článku: kardy
 Věda a technika aneb Dobrodružství, které vás bude bavit!, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: Praha 7
Místo: Národní technické muzeum, Kostelní
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Egypt, Hurghada
5. 1. - 12. 1.
16.914 Kč - 17 %
Španělsko, Costa Del Sol
7. 1. - 18. 1.
22.527 Kč - 11 %
Kapverdské ostrovy, Ostrov Sal
5. 1. - 12. 1.
21.041 Kč - 19 %
Thajsko, Bangkok
8. 1. - 13. 1.
23.930 Kč - 12 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy