Celníci a pašeráci v Trojzemí

 
Datum akce: -
Celníci a pašeráci v Trojzemí
 
Více informací na: http://www.branatrojzemi.cz/page.aspx?zaz=1256-12985
Krajem v minulosti vedly oblíbené pašerácké stezky a pašování zde funguje dodnes, byť v jiné podobě než v minulosti. Výstava se zabývá pašováním od středověku po současnost, vývojem zemských a státních hranic i historií jejich hlídání. Exponáty doplňuje řada fotografií a dobových dokumentů.
Podrobný popis:
 
Výstava Celníci a pašeráci v Trojzemí vůbec poprvé zpracovává toto téma pohledem z obou stran hranice. Každé období dokumentují příběhy, které se v minulosti odehrály v kraji mezi Hrádkem nad Nisou a Rumburkem. Většina z nich dávno upadla v zapomnění a byla znovuobjevena při bádání v archívech v Liberci, v České Lípě, Děčíně a především v Budyšíně a Žitavě. Svůj prostor dostal na výstavě také legendární pašerák Pascherfriedel, který byl doposud znám spíše v Sasku. A příběhy z nedávné minulosti vyprávěli při přípravě výstavy sami jejich aktéři.
Část exponátů na výstavě dokládá zboží, pašované v různých dobách od 19. století po současnost. Druhá část pak souvisí s ochranou hranic. Kromě jiného můžete vidět šavli a pušku člena české Finanční stráže, nebo přilbice a klobouky saských i rakouských ochránců hranic. Zajímavostí, která budí hodně pozornosti, jsou tajné pašerácké značky.
Na přípravě výstavy se podílela kromě Brány Trojzemí partnerská Městská muzea v Žitavě, odkud je zapůjčena velká část exponátů. Další exponáty zapůjčilo Severočeské muzeum v Liberci, Vlastivědné muzeum v České Lípě a Krkonošské muzeum v Jilemnici. Část vystavených předmětů přinesli také obyvatelé Hrádku nad Nisou.
Autor článku: kardy
Celníci a pašeráci v Trojzemí, fotografie 1
Kraj: Liberecký kraj
Město: Hrádek nad Nisou, 463 34
Místo: Multifunkční centrum Brána Trojzemí, Hrádek nad Nisou, Horní náměstí 71
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Řecko, Kréta
10. 8. - 17. 8.
15.290 Kč - 28 %
Maroko, Marrákeš
27. 7. - 1. 8.
42.322 Kč - 7 %
Chorvatsko, Vodice
21. 7. - 28. 7.
7.990 Kč - 34 %
Itálie, Sicílie
18. 7. - 25. 7.
17.979 Kč - 42 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy