MOZAIKA Z DĚJIN REGIONU

 
Datum akce: -
MOZAIKA Z DĚJIN REGIONU
Expozice Mozaika z dějin regionu Vás seznámí s dějinami města Chrudimi neobvyklým a zajímavým způsobem. Během prohlídky prochází návštěvník temným koridorem, ve kterém postupně objevuje dvanáct prostorových scén. Jejich prostřednictvím se přenese přímo do víru událostí, které ovlivnily historii města i chrudimského regionu. Každý ze dvanácti výjevů je oživen dynamickým osvětlením a zvukovou nahrávkou. Jednotlivé scény jsou doplněny o autentické sbírkové předměty, vystavené v osvětlených vitrínách ve stěnách koridoru.
Pohřbívání v pravěku znázorňuje pohřeb matky v pravěku v období, kdy se pohřbívalo žárovým způsobem.
Život ve středověkém městě - zmenšený model středověkého města ukazuje tehdy rozšířená řemesla a nechybí zde ani ukázka běžné středověké domácnosti. 
Vypálení klášterů husity představuje vyplenění dominikánského kláštera v Chrudimi.
Měšťanský renesanční interiér vypadá, jakoby jej právě před chvílí opustil chrudimský rodák Viktorin Kornel ze Všehrd.
Legenda o zázračném obrazu sv. Salvátora – scéna s opilými švédskými vojáky a služkou Dorotou představuje výjev z místní legendy o zázračném obrazu sv. Salvátora.
Ničení zakázaných knih páterem Koniášem – výjev představuje jezuitu pátera Koniáše na Chrudimsku, který neblaze proslul pálením tehdy zakázaných knih. 
Obrozenecký děkan J.L. Ziegler – v této scéně navštívíme faru obrozence a pedagoga, chrudimského děkana Josefa Liboslava Zieglera.
Císař František Josef I. v Chrudimi v roce 1866 znázorňuje návštěvu tohoto císaře v tehdejším chrudimském divadle.
Další výjev představuje Humoristickou společnost Kosů a její činnost jako důležitou součást spolkového života v Chrudimi.
Scéna Hospodářská výstava v roce 1881 nás zavede do výstavního pavilonu knihaře na krajinské hospodářské a průmyslové výstavě v Chrudimi.
Předposlední výjev Lazaret v době 1. světové války nám dá nahlédnout do chrudimského lazaretu v době první světové války.
Návštěva prezidenta Masaryka v roce 1920 se odehrává na chrudimském hlavním náměstí a ukazuje setkání prezidenta Masaryka s legionáři.
Autor článku: kardy
MOZAIKA Z DĚJIN REGIONU, fotografie 1
Kraj: Pardubický kraj
Město: Chrudim
Místo: Regionální muzeum v Chrudimi ,Široká 86
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Tunisko, Djerba
19. 10. - 2. 11.
13.990 Kč - 41 %
Řecko, Rhodos
21. 10. - 28. 10.
15.990 Kč - 16 %
Spojené arabské emiráty, Dubai
24. 10. - 31. 10.
18.490 Kč - 21 %
Maroko, Marrákeš
24. 10. - 7. 11.
28.917 Kč - 19 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy