Muzeum papírových modelů

 
Datum akce: -

 

Muzeum papírových modelů
Víte kde uvidíte nejmenší Zlatou uličku?
            Víte kde uvidíte letadlovou loď Yorktown?
            Víte kde uvidíte Albatros Robura Dobyvatele?
            Víte kde uvidíte Pražský hrad a Popelčin zámek pěkně pohromadě?
            Víte kde uvidíte dvě Kolosea vedle sebe?
            Víte jak uvidíte zbraň Terminátora?
            Víte kde uvidíte největší mouchu?
 No přece v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují.
 Muzeum papírových modelů bylo otevřeno v roce 2012 v Polici nad Metují a stalo se tak druhým nejstarším muzeem papírových modelů na světě. Muzeum je vedle malých soukromých muzeí, díky více než 1200 exponáty, největším stálým vystavovatelem papírových modelů v České republice.  Představuje vývoj papírového modelářství od nejstarší známé papírové vystřihovánky ze 16.století, přes modely z časopisu ABC až po současnou tvorbu. Vystavuje díla nejen modelářů z České republiky, ale i z Polska, Slovenska a Německa. Expozice, na které se podílelo téměř 80 stavitelů modelů, včetně autorů a vydavatelů, potěší návštěvníky všech generací a díky své originalitě a jedinečnosti bude návštěvníky oslovovat opakovaně.
 Prohlídka expozice nabízí „virtuální“ procházku světovou architekturou. V muzeu návštěvník spatří modely, se kterými se nikde jinde nesetká, takovým exponátem je např. model Pražského hradu od arch. Richarda Vyškovského, který doposud nebyl vydán.
Stejně široký záběr nabízí i modely inspirované vojenskou tématikou, lodní dopravou, leteckou a kosmickou technikou a modely inspirované sci-fi a fantasy nás zavedou až na samotnou hranici lidské představivosti.
Zvláštní zmínku si zaslouží unikátní dioráma polského mořského pobřeží s majáky vybudované ve spolupráci s polskými kolegy modeláři a funkční model kolejiště polického nádraží z 50. let 20. století vytvořený duchovním otcem Muzea papírových modelů v Polici nad Metují Ladislavem Badalcem.
V muzeu spatříte i nástěnnou prezentaci plakátů z uplynulých výstav papírových modelů a také se dočtete o historii papírového modelářství. Expozici doplňují vzácné ukázky vystřihovacích archů např. dřevotisky z Japonska nebo sady vojáků z konce 19. století. Více se návštěvník prostřednictvím krátkých medailonů seznámí s konstruktéry modelů tvořících pro časopis ABC a může i porovnat jejich originální kresbu s tiskem s časopisu.
Uprostřed expozice je i dílna, kde si návštěvníci mohou sami vyzkoušet vystřihnout a slepit model, který si odnesou jako ojedinělý suvenýr z návštěvy muzea.
Muzeum papírových modelů nabízí programy pro skupiny, které mohou absolvovat interaktivní program různé úrovně podle věku a schopností účastníků.
Návštěvníci budou odcházet z muzea plni vzpomínek na dětství, které se jim vybaví při pohledu na modely, které sami kdysi stavěli. Pro jiné budou modely v muzeu inspirací pro vlastní tvorbu anebo si zakoupí vystřihovánku z bohatého výběru, které muzeum nabízí.
 Zřizovatelem Muzea papírových modelů je Město Police nad Metují.
 
Autor článku: kardy
Muzeum papírových modelů, fotografie 1
Kraj: Královehradecký kraj
Město: 54954 Police nad Metují
Místo: Muzeum,Tyršova 341
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Bulharsko, Varna
27. 8. - 3. 9.
14.390 Kč - 31 %
Spojené arabské emiráty, Dubai
4. 9. - 7. 9.
13.100 Kč - 16 %
Kanárské ostrovy, Tenerife
24. 8. - 31. 8.
26.900 Kč - 9 %
Kypr, Severní Kypr
18. 8. - 25. 8.
16.580 Kč - 43 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy