Národopis

 
Datum akce: -
Národopis
Měšťanský interiér
Expozice je instalována v patře a využívá prostor bývalých klášterních cel. Je tedy členěna do devíti pokojů - devíti oblastí znázorňujících život městského ale především venkovského obyvatelstva v minulosti. Jedna místnost představuje měšťanský interiér z přelomu 19. a 20. století. Vystaven je nábytek, sklo, porcelán,panenka i řada zajímavých drobností.
Venkovská domácnost
Protipól tvoří místnost s lidovým malovaným nábytkem, který se v dané době používal ve venkovských domácnostech našeho regionu. Další místnosti jsou věnovány vždy určité činnosti. V jedné jsou vystaveny předměty spojené s pěstováním včel. Raritou je zde slaměný úl ve tvaru ženské postavy.
Kovářství
Návštěvníky rovněž zaujme část zabývající se kovářstvím. Je zde instalován velký kovářský měch, řada výrobků i ukázka kovářského náčiní , u kterého jsou vysvětleny jednotlivé kovářské operace. Důležitou součástí obživy venkovského obyvatelstva byly polní práce. Expozice věnovaná této činnosti ukazuje mimo jiné postroje pro koně i voly.
Oděv a jeho výroba
Specifickou a přitom neodmyslitelnou součástí života na venkově byl oděv a jeho výroba. Prohlídka kolovratů, motovidel, hachlí , drhlic a tkalcovského stavu je pro malé děti na požádání doplněna vyprávěním pohádky Jak krteček ke kalhotkám přišel. Nejen malé návštěvníky zaujme bohatá sbírka modrotiskových forem, staré žehličky i ukázky dobového textilu včetně regionálních krojů a šperků.
Kuchyně
V další části expozice návštěvník uvidí, jak velkých změn doznalo zařízení kuchyně i kuchyňské práce jako takové. Je zde vystaveno několik máselnic různých typů, lis na tvaroh, různé nádobí a náčiní.
Hrací mechanismy
Poslední místnost je tachovským specifikem a je věnována hracím mechanismům. Návštěvník zde může nejen vidět ale i slyšet. Instalován je zde píšťalový orchestrion s měchy jenž doplňuje hrací skříňka s jazýčkovým mechanismem.
Autor článku: kardy
Národopis, fotografie 1
Kraj: Liberecký kraj
Město: Tachov
Místo: Muzeum Českého lesa
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Tunisko, Monastir
15. 5. - 26. 5.
11.390 Kč - 25 %
Černá Hora, Ulcinj
21. 5. - 29. 5.
6.984 Kč - 15 %
Madeira
14. 5. - 28. 5.
55.570 Kč - 24 %
Chorvatsko, Primošten
27. 4. - 7. 5.
9.821 Kč - 14 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy