O včelách a lidech

 
Datum akce: -

O včelách a lidech

Proč včely tančí? Proč se jim oznamovala smrt hospodáře? A za co včelaři vděčí Františku Hruškovi? To je pouze několik otázek, které návštěvníkům šumperského muzea zodpoví včelí průvodkyně Medulka na výstavě O včelách a lidech.
O životě včel se návštěvníci dozvědí nejen z textů, tentokrát zpracovaných komiksovou formou, ale i prostřednictvím interaktivních prvků z dílny šumperského muzea a střediska ekologické výchovy Doris.
„Na výstavě se snažím postihnou i to, co mám na včelaření, ale i na celé kultuře nejradši. To, jak se do něj promítají představy, vědomosti a znalosti člověka,“ říká o výstavě její autorka Mária Kudelová. „Takže tady nechybí pranostiky jako například včelí kalendář, stará moudrá lidová přísloví o včelách i včelařích a krásná pověst o vzniku bludovského kostelíčku, za který také můžou včely,“ doplňuje etnografka šumperského muzea.
Práci člověka ve včelíně představí sbírkové předměty používané od dávné minulosti až dodnes. Nejstarším datovaným předmětem na výstavě je hliněná vosková nádoba z roku 1752. V interaktivní části si pak zájemci z řad dětí i dospělých budou moci vyzkoušet, jak včela sbírá med a pyl nebo jak staví své voskové obydlí.
Etnografické a zoologické sbírky Vlastivědného muzea v Šumperku doplní exponáty zapůjčené od občanského sdružení Dubická včela Františka Vlčka. Součástí výstavy budou i výtvarné dílny a doprovodné programy pro děti.

Autor článku: kardy
O včelách a lidech, fotografie 1
Kraj: Olomoucký kraj
Město: Šumperk
Místo: Muzeum v Šumperku (Hollarova galerie)
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Zanzibar, Kiwengwa
26. 1. - 2. 2.
36.390 Kč - 6 %
Madeira, Funchal
26. 1. - 6. 2.
27.799 Kč - 11 %
Maroko, Marrákeš
8. 2. - 13. 2.
18.629 Kč - 14 %
Thajsko, Phuket
24. 1. - 31. 1.
23.704 Kč - 11 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy