Otakar Štáfl

 
Datum akce: -

Otakar Štáfl
V rámci oslav 100. výročí založení Československé republiky připravilo Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, ve spolupráci s Dr. Václavem Šplíchalem a Ing. Pavlem Peškem výstavu věnovanou jednomu z nejvýznamnějších rodáků a velkému patriotovi Brodu malíři, grafikovi, milovníkovi Vysokých Tater Otakaru Štáflovi, který byl a je, spolu s manželkou Vlastou, nevšedním příkladem dobré spolupráce mezi Čechy a Slováky.
Štáfl miloval své rodné město a brodským iniciativám věnoval spoustu svého času a energie. Byl u všeho důležitého, co se v Německém Brodě, po vzniku Československa událo, ačkoli již od roku 1903, kdy zběhl z gymnaziálních studií do malířské školy Ferdinanda Engelmüllera, žil trvale v Praze. Měl lví podíl na postavení sochy Karla Havlíčka Borovského v roce 1924, v roce 1935 spolupracoval na výstavě 200 let gymnázia a výstavě věnované Karlu Havlíčkovi Borovskému. Inicioval a spolu realizoval dosud největší havlíčkovskou výstavu v pražském Belvederu v roce 1936, vyvíjel aktivity k vybudování divadla v Brodě. To je výčet jen nejdůležitějších aktivit občana Štáfla, jimiž projevil vztah k rodnému městu. Ruku se společenskými aktivitami šla i jeho výtvarná tvorba, akvarely starých brodských uliček, olejomalby okolní krajiny, linoryty, plakáty, ex libris..
Stejně vřelý vztah měl Otakar Štáfl k Praze, jíž vděčil za řadu významných kontaktů i pracovní uplatnění. I zde vyvíjel množství různých aktivit, nad jejichž rozsahem a významem lze jen nevěřícně kroutit hlavou. V roce 1913 režíroval a hrál v jednom z prvních českých filmů s názvem Konec milování, který uchovává Národní filmový archiv. Režíroval a hrál i v dalších, bohužel nedochovaných filmech druhé nejstarší filmové společnosti ASUM. Jako grafik a spoluorganizátor se v roce 1913 podílel na divadelním představení Národního divadla v přírodním divadle v pražské Šárce, kde byla cca před 18 tisíci diváky uvedena Prodaná nevěsta. Jeho hlavní činností však byla ilustrace dětských knih, malování a práce grafika v nakladatelství Politika.
Ve dvacátých letech objevil Otakar Štáfl další svoji velkou lásku Vysoké Tatry, které mu učarovaly již před válkou, a kde byl spolunájemcem chaty u Popradského plesa. V Tatrách Otakar inicioval první letecké natáčení Vysokých Tater. Film Aeroplánem nad Tatrami získal v roce 1931 na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách cenu Grand prix ! Se svojí druhou ženou Vlastou, která byla vynikající horolezkyní, spisovatelkou pohádek a dívčích románů, trávili ve Vysokých Tatrách pravidelně téměř polovinu roku. Vlasta lezla po skalách a Otakar lezl navíc ještě s malířským náčiním, aby mohl zachycovat vrcholky Tater a pohledy do hlubokých údolí. Oba také byli svědky řady neštěstí svých kamarádů horolezců a zřejmě tam byl počátek jejich aktivity na založení symbolického cintorínu – hřbitova obětí hor. S pomocí Alojze Lutonského, tehdejšího tajemníka Tatranskej komisie Klubu československých turistov, Otakarova otce Josefa a řady dalších dobrovolníků z Čech i Slovenska se jim podařilo vystavět kapličku s padesátkou detvanských křížů a symbolický hřbitov se jmény obětí, který je na svém místě doposud. Hřbitov je zároveň trvalou památkou i na Otakara a Vlastu Štáflovy, kteří tragicky zahynuli 14. února 1945 ve svém pražském bytě v Mánesově ulici, při leteckém náletu na Prahu. I oni zde mají svojí bronzovou plaketu.
Na výstavu poskytli materiály Moravský zemský archiv-Státní okresní archiv v Havlíčkově Brodě, Národní filmový archiv v Praze, Múzeum v Popradě, Podtatranská galéria v Popradě, Štátny archív v Prešove - pracovisko Archív Poprad.
Doprovodné akce:
1. června bude na náměstí v Havlíčkově Brodě probíhat promítání čtyř filmů, jejichž vznik Otakar Štáfl inicioval, akce proběhne v rámci Muzejní noci.
V průběhu května bude otevřena také inovovaná expozice Otakara Štáfla ve Štáflově baště. 

 

Autor článku: kardy
Otakar Štáfl, fotografie 1
Kraj: Vysočina
Město: Havlíčkův Brod
Místo: Čp. 19 Havlíčkův dům – muzeum Vysočiny
Kontakt:
Pořadatel: Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod, příspěvková organizace
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Francie
29. 3. - 3. 4.
7.670 Kč - 34 %
Keňa, Watamu
21. 3. - 3. 4.
20.490 Kč - 49 %
Itálie, Tonale/Ponte di Legno
12. 4. - 19. 4.
7.090 Kč - 17 %
Kypr, Protaras
9. 4. - 16. 4.
25.477 Kč - 9 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy