Porcelán a keramika

 
Datum akce: -
Porcelán a keramika
V rámci oslav stého výročí založení Regionálního muzea v Teplicích byla v roce 1997otevřena nová expozice věnovaná historii výroby porcelánu a keramiky na Teplicku. Téměř tři sta vystavených předmětů dokumentuje průřez výrobou sedmnácti nejdůležitějších firem regionu, a to v časovém rozpětí od první čtvrtiny 19. století až do začátku 2. světové války. Expozice prezentuje jednu z nejstarších sbírek muzea, v níž cílevědomou odbornou činností byla shromážděna jedinečná kolekce keramiky a porcelánu, dnes se početně blížící  k 7 000 kusům. 
Surovinové a energetické zdroje v regionu byly vhodným zázemím pro vznik a rozvoj keramického průmyslu. V nespočetných malých či větších dílnách, manufakturách a továrnách byl produkován široký sortiment keramického zboží počínaje cihlami, hrnčinou, podlahovými dlaždicemi, kamnářskými výrobky, přes různé užitkové a ozdobné předměty z měkké nebo tvrdé kameniny až po bohatě zdobený luxusní porcelán. Na přelomu 19. a 20. století se někteří místní výrobci stali pojmem i v evropském měřítku, což potvrzují četná ocenění na výstavách, ale také dodávky zboží putující v poměrně velkém množství za zákazníky po celé Evropě až do zámoří. 
Návštěvník může obdivovat značnou rozmanitost exponátů, lakované výrobky z dílen nejstarší zdejší manufaktury rodiny Huffzkých, založené roku 1822 v Unčíně a z továrny Antona Tschinkela, zakladatele výroby v Dubí. Jejich nástupce a největší místní výrobce Bernhard Bloch se mimo jiné zasloužil o zachování výroby cibulového porcelánu v Dubí a to až do 2. světové války. Tradiční technologie ocelotisku se užívá při výrobě tohoto produktu dodnes. Vystaveny jsou vzácné slonovinové porcelány Alfréda Stellmachera, průkopníka výroby v Trnovanech. Výtvarně a technologicky jedinečný je každý exponát světoznámé firmy AMPHORA, včetně děl modelérů Eduarda Stellmachera a Paula Dachsela. Ve své době komerčně velmi úspěšná firma Ernsta Wahlisse přinesla na trh kromě běžné produkce i nové odlitky figur ze zrušené vídeňské manufaktury. Několika historickými exponáty je zastoupena i firma Ditmar-Urbach, v jejíž firemních prostorách se dodnes vyrábí sanitární zboží. Jedna ze stěžejních částí expozice je věnována duchcovské manufaktuře, která své počátky klade rovněž do poloviny 19. století a jako jediná svůj výrobní program postavený na dekorativním porcelánu nezrušila a pracuje dodnes. Ukázky z tvorby dalších firem dotvářejí celkový pohled na výtvarnou různorodost místní produkce s mnohými vzácnými a zajímavými exponáty, které se zachovaly pouze v muzejní sbírce. Mezi ně patří i část keramického obkladu s pohledem na řeku Rýn, který pracovníci muzea v roce 1982 sejmuli z průčelí domu v Trnovanech a tím zachránili před demolicí. 
Samostatná část expozice je věnovaná odborné keramické škole, která byla v Teplicích založena roku 1874 a jejím vedením pověřen teplický rodák, zlatník a modelér Franz Laube. V profesorském sboru působili výtvarníci, s jejichž díly se můžeme v Teplicích setkat dodnes. Sochaři Fritz Eichmann a Wilhelm Gerstner vyzdobili plastikami vchod do nové soudní budovy, restaurovali v roce 1895 Morový sloup a realizovali centrální kříž na teplickém hřbitově. Profesor Gerstner je autorem Seumeho busty v Lípové ulici. Ze školy odcházely do praxe v keramickém průmyslu vysoce kvalifikované síly a mnoha žákům bylo absolutorium některého ze specializovaných  oddělení výbornou přípravou pro studium na vysoké škole. Po zrušení školy v 50. letech 20. století byla obsáhlá školní sbírka keramiky a porcelánu předána  Regionálnímu muzeu v Teplicích. 
Jaroslava Dvořáková
Autor článku: kardy
Porcelán a keramika, fotografie 1
Kraj: Ústecký kraj
Město: Teplice
Místo: Regionální muzeum v Teplicích
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Kuba, Varadero
26. 11. - 7. 12.
34.200 Kč - 25 %
Thajsko, Pattaya
21. 11. - 5. 12.
26.740 Kč - 25 %
Kapverdské ostrovy, Ostrov Boavista
11. 12. - 18. 12.
21.290 Kč - 22 %
Mauricius, Le Morne
29. 11. - 8. 12.
43.678 Kč - 15 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy