Připijme si vesele aneb k počátkům slavností

 
Datum akce: -
Připijme si vesele aneb k počátkům slavností
Výstava „Připijme si vesele …“ návštěvníka seznamuje s historií a archeologií nápojů a s jejich společenským významem. Nejdůležitějším nápojem byla vždy voda, ale již pravěcí lidé zřejmě uměli připravit „čaje“ z léčivých nebo aromatických bylin a používali je k léčení nemocí. Asi prvním alkoholickým nápojem byla medovina, jejíž příprava je doložena již ve starém Egyptě. Nejrozšířenějšími alkoholickými nápoji jsou víno a pivo.
 
Jak u malých skupin pravěkých populací, tak ve starověkých, antických a středověkých civilizacích, představuje společné pití uznanou formu sociálního chování. Pití je nedílnou součástí společenských vztahů, přípitkem se stvrzují smlouvy, pití uvolňuje a usnadňuje sociální vztahy, doprovází světské i rituální obřady. U většiny společností představuje obřadní pití standardní a autochtonní jev, během např. rodinných slavností, přechodových rituálů, dokončení stavby domu, poděkování za úrodu či při volbě nebo nastolení nového vládce.
 
Mezi vystavenými předměty nacházíme misky, hrnky, koflíky a zásobnice z období českého pravěku. Zastoupen je eneolit lokalitou Srby u Blovic, z období halštatu Radčice u Plzně nebo keramický depot z Bavoryně na okrese Beroun. Mezi unikátní předměty z období antiky je např. červenofigurová kylix a zlomky římské keramiky zvané terra sigillata. Středověk a raný novověk je zastoupen především keramickými a dřevěnými nádobami z Plzně, Přeštic a Rakovníka.
 
Artefakty jsou jak ze sbírky MJP, tak půjčeny ze ZČM v Plzni, Ústavu pro klasickou arch. FF UK v Praze, ÚAPP středních Čech z Nižbora a Muzea T. G. M. v Rakovníku.
 
 
Autor článku: kardy
Připijme si vesele aneb k počátkům slavností, fotografie 1
Kraj: Plzeňský kraj
Město: Blovice
Místo: Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Albánie, Dürres
12. 7. - 19. 7.
12.990 Kč - 45 %
Maroko, Saidia
5. 7. - 19. 7.
30.696 Kč - 26 %
Itálie, Lido di Jesolo
23. 6. - 30. 6.
2.041 Kč - 40 %
Kypr, Severní Kypr
23. 6. - 30. 6.
13.229 Kč - 8 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy