Těšnovské nádraží - Třicet let od demolice, sto čtyřicet let od otevření

 
Datum akce: -

Těšnovské nádraží - Třicet let od demolice, sto čtyřicet let od otevření

Muzeum hlavního města Prahy pořádá od 17. 3. 2015 do 31. 5. 2015 před hlavní budovou muzea panelovou výstavu Těšnovské nádraží.

Výstava Těšnovské nádraží - Třicet let od demolice, sto čtyřicet let od otevření představí nádraží Praha-Těšnov, které vzniklo bezmála před sto čtyřiceti lety, prostřednictvím historických pohlednic a fotografií.

Výstava  umístěná na soustavě panelů před budovou Muzea hlavního města Prahy představí  pražské nádraží, které před více jak čtyřmi desítkami let přestalo sloužit cestujícím
a před třiceti lety bylo srovnáno se zemí. Odstřel nádraží Praha-Těšnov provedený 16. 3. 1985 tak definitivně uzavřel jedno období pražské dopravní historie a změnil podobu lokality, v níž se nachází i hlavní budova Muzea hlavního města Prahy. Stojí tedy určitě za to připomenout časy, kdy cestující kupříkladu do Poděbrad nebo Hradce Králové procházeli velkorysou nádražní budovou vystavěnou v letech 1872‒1875 v novorenesančním slohu s dominantní střední částí pojatou jako bohatě zdobený vítězný oblouk. Návštěvníci muzea i kolemjdoucí se budou moci vydat proti proudu času a za pomocí zejména historických pohlednic a fotografií (jejichž zvětšené reprodukce umožní objevit pozoruhodné detaily) si udělat představu o čilém ruchu kolem nádraží, které se postupně jmenovalo nádraží Severozápadní dráhy, Denisovo, Vltavské a Praha-Těšnov. Dobové plány z počátku provozu (po roce 1875) i z období pro tuto lokalitu velmi dynamických 70. a 80. let 20. století umožní všem zájemcům si udělat představu o prostorových proměnách Těšnova a blízkého okolí. Velký dokumentární počin vztahující se ke zmizelému těšnovskému nádraží učinil i výtvarník s železnicí bytostně spjatý, Jiří Bouda, který nádraží, jeho budovy, kolejiště i interiér odbavovací haly zobrazil na sérii barevných litografií. Reprodukce těchto mimořádně působivých litografií budou součástí výstavy, stejně jako části dobových jízdních řádů, fotografie zachycující demolici nádražní budovy i ukázky nerealizovaných projektů na záchranu nádraží.
 

Autor článku: kardy
Těšnovské nádraží - Třicet let od demolice, sto čtyřicet let od otevření, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: Praha 8, 180 00
Místo: Muzeum hlavního města Prahy Na Poříčí 52/1554
Kontakt:
Tel.: 224 816 772
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Černá Hora, Bečiči
8. 4. - 15. 4.
8.617 Kč - 10 %
Keňa, Watamu
21. 3. - 3. 4.
20.490 Kč - 49 %
Tunisko, Mahdia
2. 4. - 16. 4.
14.890 Kč - 40 %
Egypt, Hurghada
12. 4. - 19. 4.
15.235 Kč - 40 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy