UMĚLECKÉ ŘEMESLO

 
Datum akce: -
UMĚLECKÉ ŘEMESLO
Expozice uměleckého řemesla je věnována konci 19. a začátku 20. století, tedy době počátků muzea. Tehdy byla získána většina vystavených předmětů. Prohlídka sálu je koncipována jako procházka podvečerním městem s osvětlenými obchůdky a výklady, ve kterých můžete obdivovat vystavené dřevěné a kovové výrobky, módní doplňky, textilní zboží atd. Nechybí mezi nimi ani obchod se starožitnostmi. 
Chrudimské muzeum, stejně jako i další uměleckoprůmyslová muzea, mělo za úkol kromě získávání a uchovávání dokladů minulosti podporovat tehdejší současnou řemeslnou výrobu a usilovat o její zdokonalení. Krásným dokladem této podpory jsou výšivky a krajky, vzniklé ve vyšívačských kurzech pořádaných Průmyslovým muzeem pro východní Čechy. Místní a regionální produkce je dále zastoupena výrobky zámečníků A.Wernera a J.Kálese, nožíře E. Kroupy, dýmkami z Prosečska, Krouny a Svratecka. Regionální význam přesáhl vliv Odborné školy pro zpracování dřeva v Chrudimi, založené roku 1882. Mezi vystavenými předměty najdete práce jejích učitelů (A.Švimberský, J.Ullík) a žáků. Ve svých počátcích muzeum získalo jednotlivé předměty i celé kolekce dokládající kvalitní úroveň českého uměleckého řemesla. Na přelomu století byla vůdčím uměleckým stylem secese. Muzeum tehdy zakoupilo soubory skla z Harrachovské sklárny v Novém Světě, z odborné školy v Kamenickém Šenově a z Klášterského Mlýna. 
V expozici je také zastoupena tvorba žáků Uměleckoprůmyslové školy a Odborné zlatnické školy v Praze. Můžete zde vidět například keramiku žáků sochaře a profesora Celdy Kloučka. Mezi dalšími vystavenými pracemi najdete keramiku Anny Boudové-Suchardové, která patřila k předním osobnostem českého užitého umění. Zájem muzea o moderní užité umění přesahoval rámec českých zemí, proto dnes můžete v expozici obdivovat kolekci porcelánových váz, talířů a figurek z Královské manufaktury v Kodani, která ve světě proslula jemnou barevností svých výrobků. K dokreslení dobového koloritu byla expozice doplněna o předměty běžnější produkce. Sbírka uměleckého řemesla patřila a i nadále patří k akvizičním prioritám chrudimského muzea.
Autor článku: kardy
UMĚLECKÉ ŘEMESLO, fotografie 1
Kraj: Pardubický kraj
Město: Chrudim
Místo: Regionální muzeum v Chrudimi, Široká 86
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Kuba, Varadero
26. 11. - 7. 12.
34.200 Kč - 25 %
Kypr, Agia Napa
30. 11. - 7. 12.
16.142 Kč - 13 %
Kanárské ostrovy, Gran Canaria
28. 11. - 5. 12.
26.590 Kč - 7 %
Spojené arabské emiráty, Ajman
27. 11. - 5. 12.
26.661 Kč - 34 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy