Zlínský zámek vystaví fotografie Alexe Berana, které nabízí netypický pohled na starý, nebaťovský Zl

 
Datum akce: - Začátek: 17:00

Ve čtvrtek 5. února v 17. hodin proběhne v Galerii Václava Chada první letošní vernisáž. Díky kresbám a fotografickým experimentům se zde návštěvníci mohou seznámit s dílem libereckého rodáka a absolventa Školy umění ve Zlíně, Alexe Berana. Originální část tvorby věnovaná jeho působení ve Zlíně s názvem „Zlínské odpoledne“ bude vystavena v prostorách galerie v prvním patře zámku až do 5. dubna.

Působení Alexe Berana ve Zlíně během 2. světové války, kdy navštěvoval Školu umění, výrazně ovlivnilo další směřování jeho tvorby. Právě soubor fotografií „Zlínské odpoledne“ vycházel z literárních zdrojů, s nimiž se Alex Beran a jeho spolužáci seznámili díky některým pedagogům, kteří měli (i přes složité válečné období) odvahu probouzet zájem studentů o moderní umění. Beran tak našel velkou inspiraci v publikaci pařížského fotografa Eugène Atgeta nebo monografii Štyrský a Toyen. „Pestrou škálu motivů z obou knih Alex Beran syntetizoval ve svém Zlínském odpoledni, kde se kromě opuštěných zákoutí, fragmentů výkladních skříní, branek, dvorků a skladišť dominantně objevují také sugestivní scény ze starého zlínského hřbitova nebo cirkusového prostředí,“ uvádí kurátor výstavy Vít Jakubíček.

Druhou část expozice tvoří fotogramy, kterým se Alex Beran věnoval během „zlínských odpolední“, v době svého volna. „Citlivá práce se světlem, využívání optických kvalit fotografie, nově objevená předmětnost a touha po experimentu s moderním výtvarným médiem je pak patrná v celém rozsáhlém souboru fotogramů, který snad nejvíce přibližuje dílo Alexe Berana meziválečné avantgardě,“ doplňuje Vít Jakubíček.

 

Výstava „Zlínské odpoledne“ Alexe Berana v galerii zlínského zámku je přístupná ZDARMA až do 5. dubna, a to od úterý do pátku, vždy od 14 do 17 hodin. Zájemci o komentované prohlídky a organizované skupiny se mohou hlásit na telefonu 602 560 020. Podrobnosti o zlínském zámku i nové Galerii Václava Chada najdete na www.zlinskyzamek.cz a www.gvch.cz

Alex Beran

Malíř a grafik Alex Beran se narodil 22. července 1923 v Liberci, kde potom také později vystudoval gymnázium. Autor náleží ke generaci, jejíž nástup na uměleckou scénu provázela atmosféra druhé světové války. V letech 1939–1943 absolvoval poslední ze vzdělávacích institucí firmy Baťa – Školu umění ve Zlíně založenou průmyslníkem Janem Antonínem Baťou. Škola měla vychovat kvalifikované uměleckoprůmyslové návrháře, kteří by přispěli ke zvýšení atraktivity výrobků a vizuální propagace firmy Baťa. Alex Beran se po válce vrátil do Liberce, kde žije a tvoří.

Autor článku: ElisKacerkova
Zlínský zámek vystaví fotografie Alexe Berana, které nabízí netypický pohled na starý, nebaťovský Zl, fotografie 1
Kraj: Zlínský kraj
Město: Zlín
Místo: Zlínský zámek
Kontakt:
Pořadatel: Zlínský zámek
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Turecko, Side
19. 1. - 2. 2.
15.337 Kč - 25 %
Kapverdské ostrovy, Ostrov Sal
26. 1. - 2. 2.
31.981 Kč - 41 %
Maroko, Marrákeš
8. 2. - 13. 2.
18.629 Kč - 14 %
Spojené arabské emiráty, Dubai
19. 1. - 26. 1.
20.700 Kč - 29 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy