Rio de Janeiro

 

Rio de Janeiro je město ve jihovýchodní Brazílii. Město je známo karnevaly, sambou, nádhernými plážemi s bílým pískem (nejslavnější jsou Copacabana a Ipanema). Dále je známé gigantickou sochou Ježíše Vykupitele, který je umístěn na hoře Corcovado a shlíží na celé Rio de Janeiro. Další známou dominantou města je Pao de Acúcar (Cukrová homole), která nabízí výhledy na město. Město má 11 714 000 obyvatel a rozkládá se na území o velikosti 1 260 km². Je to druhé největší brazilské město hned po Sao Paulu a do roku 1960 bylo hlavním městem Brazílie. Rio de Janeiro je město karnevalů. Nejznámější světový karneval, který čerpá především z afro-brazilské tradice, se zde koná každý rok a je okouzlující svými kostýmy. I přes bezpečnostní problémy, ale patří Rio mezi nejkrásnější města světa a oblíbeným cílem pro turisty a zahraniční návštěvníky.

Socha Krista Spasitele je socha na kopci Corcovado tyčící se nad brazilským městem Rio de Janeiro.  Tuto sochu si roku 1921 objednala arcidiecéze v Riu de Janeiru. Socha je vysoká 39,6 m a váží 1145 tun. Je dílem francouzského sochaře Maximiliena Paula Landowského. Slavnostně odhalená byla 12. října 1931 jako památník brazilské nezávislosti na Portugalsku, vyhlášené roku 1822. 7. července roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu Sedmi divů světa.
 
Cukrová homole je druhý nejznámější a nejvýznamější symbol Rio De Janeira. Na vrchol Cukrové homole jezdí lanovka. Lanová dráha, která jezdí v pravidelných intervalech na vrchol tohoto symbolu Rio De Janeira má výchozí stanici na jedné z nejkrásnějších pláží Vermelha ve městské čtvrti Urca. Nádherný výhled na město, ale i na vrchol Cukrové homole nabízí už první mezistanice pod vrcholem.
Z vrcholu homole je pohled na pobřeží a pláže, zátoku Guanabara s ostrůvky rozesetými po oceánu, dlouhý most do města Niteroi nebo na vrchol Corcovado s monumentální sochou Krista.

Copacabana je pláž ve městě Rio de Janeiro. Pláž je jedním z hlavních turistických lákadel tohoto města. Pláž je dlouhá čtyři kilometry a je považována za nejznámější pláž na světě.
 
Pláž Leblon se nachází v těsné blízkosti pláže Ipanema od které ji odděluje pouze malý kanál. Na první pohled by se dalo říct, že pláž Ipanema a pláž Leblon jsou jedním celkem.

Botanická zahrada (Jardim Botanico) se nachází nedaleko Copacabany. Z venkovních rostlin zaujmou obrovské bambusy. V menších krytých expozicích jsou hezké sbírky orchidejí, masožravých rostlin a především bromélií.
 
Maracana
Největší fotbalový stadion na světě, jehož kapacita je přes 120 tisíc lidí., bývá vyprodáno během pár hodin. Stadion byl postaven roku 1950 při příležitosti mistrovství světa, které Brazílie hostila.


 

 
Upozornění

V RIU BEZPEČNĚ S APLIKACÍ CZ HELP

Jídlo v hotelech
Nejlepší je zajistit si v hotelu jen snídani (většinou formou švédských stolů) a zbytek dne již vyzkoušet restaurace ve městě. Levných restaurací funguje  velké množství – většinou je zde jídlo na váhu.
 
Nápoje
Nejtypičtější je caipirinha (typický „tvrdý“ alkohol cachaca, limetky, cukr, led). Pijí se tu povětšinou jen tři hlavní druhy piva– Schol, Brahma a Bohemia. Lahodné džusy na místě připravované ze všech možných čerstvých tropických plodů.

Počasí
Nejteplejšími měsíci  jsou  prosinec, leden a únor, kdy teploty dosahují až ke 40-ti stupňům. Příjemné dny s teplotami okolo 30-ti stupňů jsou od září do května.

Doprava
V samotném Riu je nejlepším způsobem dopravy autobus,nebo metro. Autobus  si musíte přivolat znamením řidiči – postačí zdvižení ruky. Samotná zběsilá jízda řidičů autobusů je zajímavým adrenalinovým zážitkem. Moderní a čisté metro určitě představuje luxusnější a pohodlnější způsob cestování, bohužel je ale jeho trasa omezená a při objevování města se autobusu nevyhnete, pokud tedy nevyužijete taxi.
 
Bezpečnost
Bezpečnostní situace v Rio de Janeiru, stejně jako v dalších větších městech Brazílie, bývá označována za nepříznivou. Pokud se však bude řídit zdravým rozumem a dodržovat základní bezpečnostní pravidla, nemusíte se ničeho obávat.

Měna
Oficiální měna je brazilský Real, který se dále dělí na 100 Centavos. Kurs Realu k české koruně je zhruba 10 Kč

Letecky
Do Rio de Janeira se z Prahy dostanete letecky přibližně za 14 hodin, časový posun je – 4 hodiny.  Z Prahy nejsou žádné přímé lety do Brazílie a vždy je nutno cestovat s přestupem na některém z evropských letišť.


XXXI. letní olympijské hry v Rio de Janeiro 2016

Doporučení pro bezpečný pobyt a šťastný návrat

Olympijské hry v Rio de Janeiru budou probíhat od 5.8. do 21.8.2016, paralympijské hry od 7.9. do 18.9. 2016. Pokud se chytáte je navštívit, mohlo by Vás zajímat několik bezpečnostních doporučení.

Může se zdát, že naše doporučení jsou omezující a že si díky nim pobyt v Rio de Janeiro příliš neužijete. Věřte nám – naši kolegové Rio de Janeiro opakovaně navštívili, velmi pečlivě analyzovali místní situaci, konzultovali jí se zástupci místních bezpečnostních složek a teprve potom vypracovali tato doporučení.

POBYT A NÁVŠTĚVA SPOLEČENSKÝCH AKCÍ V RIO DE JANEIRO

 • Při setkání s neznámými lidmi se chovejte zdvořile a zdrženlivě, vyhýbejte se hlasité konverzaci nebo hádce, stejně tak diskuzím ve věci náboženství nebo politických názorů.

 • Nehovořte o svém zaměstnání nebo zaměstnavateli – můžete vzbudit dojem bohatých turistů

 • Nefotografujte neznámé osoby bez jejich svolení.

 • Nedávejte neznámým lidem  svou domácí adresu

 • Nenoste s sebou dokumenty a kreditní karty, které nepotřebujete, či větší finanční obnosy a jiné cennosti – používejte elektronickou peněženku

 • Hotovost vybírejte z bankomatů umístěných v bankách, hotelích nebo velkých obchodních centrech. Vyhýbejte se ilegálním směnárníkům na ulici.

 • Hotovost noste v malých bankovkách a mějte ji rozděleně uloženou na několika různých místech.

 • Nenoste viditelně drahé šperky a elektroniku.

 • Udržujte svůj mobil a power banku nabité.

 • V Riu můžete levně zakoupit předplacenou SIM kartu - budete ale potřebovat originál pasu.

 • Noste u sebe pouze fotokopii pasu, originál mějte uložený v hotelovém sejfu. Je lepší se nechat kárat za kopii, než ztratit originál.

 • Nenechávejte bez dozoru své jídlo a nápoje - pamatujte na to, že alkohol snižuje pozornost, schopnost racionálního uvažování i fyzickou kondici.

 • Vyhýbejte se nákupu a užívání drog - je to nelegální a navíc se stanete snadným a bezbranným cílem pouličních zločinců. Drogy jsou navíc často velmi nekvalitní a tedy extrémně nebezpečné.

 • Pijte pouze balené nápoje koupené v kamenných obchodech.

 • Pozor na riziko zkaženého jídla u pochůzkových nosičů a prodejců z koše – doporučujeme kupovat jídlo pouze u pevných stánků a v kamenných restauracích.

 • Do města se oblékejte se jako místní, splyňte s průměrem.

 • Nechoďte po městě sami, ale vždy ve skupince.

 • Domluvte se se všemi, kde se sejdete v případě, že se někdo z vás ztratí. Vyberte místo, které všichni najdou.

 • Mějte u sebe mince v místní měně nebo telefonní kartu. Měli byste znát důležitá telefonní čísla. V případě mimořádných situací mohou bezpečnostní složky vypnout mobilní síť a mobilní telefon bude jen telefonním seznamem.

 • Nechoďte nikam sami (zejména v noci). Vyhýbejte se opuštěným místům, špatně osvětleným ulicím a úzkým uličkám.

 • Držte se stranou demonstrací a shromáždění, které by se mohly  vyskytnout. Neznáte jejich důvod, neznáte taktiku zásahu bezpečnostních složek, neznáte chování místních.

 • Vyhýbejte se rizikovým částem města (tzv. favely) a slumům, zde je jistota přepadení téměř stoprocentní – podrobné informace získáte v Českém dome v Rio de Janeiro

 • Pořiďte si papírovou mapu, do které si můžete zapisovat poznámky – digitální navigace Vás může zavést přímo do favely.

 • Nepůjčujte si v Riu auto. Provoz je hustý a komplikovaný, navíc hrozí riziko, že se ocitnete na nebezpečných místech.

 • Pro cestování po městě používejte nejlépe vozidla Uber, EASYTaxi nebo 99taxis. Solidní je také metro - ne však v noci.

 • Pohybujte se, pokud možno, v dohledové blízkosti policistů, vojáků a ozbrojených strážců zajišťujících bezpečnost olympijských her. Pozor však, většina policistů hovoří pouze portugalsky, angličtina je spíše výjimkou. Po dobu Olympiády bude v ulicích jednotka označená jako Tourist Police, jejíž příslušníci hovoří anglicky.

 • Pozor na brazilské společnice a společníky – velmi často jsou turisté místo slibovaných hezkých chvilek omámeni nebo zdrogováni a okradeni. Rozhodně odmítněte pozvání na večer ve dvou mimo Váš hotel.

CESTUJETE DO RIO DE JANEIRO S DĚTMI?

 • Pokud cestujete s dětmi, ujistěte se, že vaše děti u sebe mají něco, co umožní jejich identifikaci a že (s ohledem na věk) znají své celé jméno, svou adresu a vaše telefonní číslo.

 • Snažte se mít naprosto dokonalý přehled o tom, kde vaše děti právě jsou a s kým, pokud nejsou s Vámi.

 • Mějte po ruce dokumenty vašich dětí včetně fotografií s AKTUÁLNÍ podobou.

 • Nikdy své děti nenechávejte bez dozoru.

 • Naučte děti, jak přivolat policii nebo jinou pomoc.

 • Vysvětlete dětem, že nikdy nesmí jít nikam s cizím člověkem, i kdyby tvrdil, že ho posílá někdo z rodičů.

 • Zjistěte, aby vaše dítě mělo u sebe adresu a telefonní číslo hotelu, kde bydlíte.

 • Vysvětlete dětem, jak mají postupovat v případě, že by se ztratily.

Přejeme Vám, aby Vaše cesta na olympijské hry byla spojena jen se samými příjemnými zážitky a aby účast na tribunách podpořila české sportovce v zisku medailí. Pokud vám k tomu budou aplikace, videa a publikovaná doporučení CZ Help užitečné, budeme rádi. Velmi uvítáme Vaše zkušenosti sdílené prostřednictvím naší facebookové stránky www.facebook.com/czhelp.

Klidný a pohodový pobyt na OH 2016 v brazilském Rio de Janeiro přeje tým CZ Help www.czhelp.cz.

Autor článku: kardy
 
 
Rio de Janeiro, fotografie 1
Rio de Janeiro, fotografie 2Rio de Janeiro, fotografie 3Rio de Janeiro, fotografie 4
 • Zobrazit fotogalerii
Země:Brazílie
GPS: 22°54'14.040"S, 43°12'34.200"W
 

Výlety v okolí

Vzdálenost: 5.3 km
Socha Krista Vykupitele(Spasitele)Corcovado je 710 m vysoký vrchol nad městem Rio de Janeiro. Na vrcholu se nachází socha Krista Vykupitele (Cristo Redentor) s rozepjatýma rukama, která se stala symbolem Rio de Janeira. 7. července roku 2007 byla zařazena do novodobého seznamu Sedmi divů světa. Tuto so... více
Vzdálenost: 7.3 km
Botanická zahrada -Jardim Botanico Exotická botanická zahrada Jardim Botanico  se nachází ve městě Rio de Janeiro. Je zajímavým místem klidu a ticha ve středu města. Najdete zde více než 6000 druhů rostlin ze všech koutů světa, fontány, sochy, palmov&yacu... více
Vzdálenost: 7.4 km
Cukrová homole - Pao de Acúcar Cukrová homole je známou dominantou města Rio de Janeiro. Nachází se uprostřed města nad pláží Copacabana. Po výjezdu lanovkou na vrchol kopce Pao de Acúcar (vysoký 390 m) je pohled na město,na pobřeží,pláže,velikou... více
 
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Kypr, Protaras
11. 3. - 16. 3.
17.727 Kč - 9 %
Zanzibar
5. 3. - 13. 3.
36.980 Kč - 8 %
Francie, Pyreneje
16. 3. - 30. 3.
3.481 Kč - 9 %
Kapverdské ostrovy, Ostrov Sal
14. 3. - 24. 3.
42.270 Kč - 9 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy