ARCHEOLOGIE

 
Datum akce: -
 
ARCHEOLOGIE
V březnu roku 2010 byla v  Muzeu Českého ráje otevřena obnovená archeologická expozice s názvem Nejstarší dějiny Českého ráje a horního Pojizeří.
 
Do té doby jsme naší veřejnosti prezentovali především starší nálezy –  štípané kamenné nástroje neandertálců z Jislovy jeskyně v Klokočských skalách, výbavu žárových hrobů z mladší doby bronzové a starší doby železné ze Svijan, Svijanského Újezdu, Čtveřína a Turnova nebo soubory luxusních kovových artefaktů z doby železné a doby římské ze skalního bradla Čertova ruka na Hruboskalsku.
 
Nyní jsou zde hlavně představeny výsledky archeologických výzkumů z uplynulých dvou desítek let.  Stavební rozvoj v našem regionu totiž v roce 1995 odstartoval sérii velkoplošných záchranných výzkumů, které zásadním způsobem pozměnily naše představy o nejstarších dějinách regionu. Mezi Jabloncem nad Nisou a Tanvaldem došlo následně k objevu celé řady lokalit s doklady těžby a zpracování metabazitu v mladší době kamenné. Před sedmi tisíci lety se totiž naše oblast stala dodavatelem této  strategické suroviny k výrobě kamenných nástrojů pro velkou část střední i západní Evropy od Německa po Slovensko, od Polska po Rakousko.
 
Na výzkumu pravěké těžby v Jizerských horách se dnes po skromných začátcích podílí celá řada odborníků od archeologů přes paleobotaniky po mineralogy a geology nejenom z naší republiky, ale i ze zahraničí – například z Univerzity z Hamburku. Projekt výzkumu těžby a zpracování surovin v Jizerských horách v mladší době kamenné bude do roku 2011 podporován Grantovou agenturou České republiky.
 
OTEVÍRAHODINY
Otevřeno denně kromě pondělí:
 
květen – září:
9:00 – 17:00 hod.
 
říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.
 
 
 
Autor článku: kardy
 ARCHEOLOGIE, fotografie 1
Kraj: Liberecký kraj
Město: 511 01 Turnov
Místo: Muzeum Českého ráje v Turnově
Kontakt:
Tel.: 481 322 106
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Španělsko, Mallorca
10. 10. - 17. 10.
13.395 Kč - 17 %
Chorvatsko, Istrie
25. 9. - 4. 10.
7.678 Kč - 37 %
Kypr, Agia Napa
23. 9. - 7. 10.
30.772 Kč - 7 %
Mauricius, Grand Baie
2. 10. - 16. 10.
63.440 Kč - 28 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy