Chebský hrad - zimní prohlídky

 
Datum akce: -


Chebský hrad - zimní prohlídky

Brána Chebského hradu se nezavírá ani v blížícím se zimním období.
Již od soboty 3. listopadu totiž hrad přechází do zimního návštěvnického režimu, v němž jsou sice veškeré hradní interiéry, z důvodu jejich nezbytné ochrany před nepříznivými klimatickými vlivy, uzavřeny, ovšem vstup na hrad je až do konce března zdarma! Volně přístupné bude tedy celé rozlehlé hradní nádvoří s expozicí starověké a středověké mechanické artilerie, torzo románského paláce pocházejícího z doby císaře Fridricha I. Barbarossy a barokní pevnostní val, z něhož se nabízí velmi pěkný pohled na část města a blízké okolí.

Otevírací hodiny hradu od listopadu do února:
Sobota – Neděle 10:00 – 15:00

Otevírací hodiny hradu v březnu:
Sobota - Neděle 10:00 - 17:00

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky, k nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Z barokní přestavby na citadelu se dochovaly cihlové hradby s kasematy, kde je instalována stálá výstava chebského kamnářství. Téměř 50 m vzdálený od paláce a kaple se tyčí mohutný románský bergfrýd, symbol pevné císařské moci. Tradičně je považován za nejstarší stojící chebskou stavbu. Sám J. W. Goethe ho dokonce považoval za dílo starých Římanů, protože bosované kvádrové zdivo mu připomínalo tzv. Pohanskou věž v Řezně (Heidenturm).

Tento omyl byl vyvrácen, teprve když se v roce 1933 pod patou věže objevil kruhový základ starší kamenné věže raně středověkého předštaufského hradu. Jméno dal věži černý sopečný tuf, který byl na stavbu přivezen z nedaleké Komorní hůrky. Tento velmi tvrdý kámen je přesně opracovaný do kvádrů, jejichž vnější stěny tvoří vyboulené hlízy.

I Chebský hrad je opředen pověstí. Mezi lidmi se říkálo, že na hradě straší duchové zavražděných generálů. Jednoho večera seděli v krčmě pod hradem místní a bavili se o strašidlech. Mistr kolář však tvrdil, že na strašidla nevěří a že se vypraví na hrad, aby dokázal, že jsou to všechno jen báchorky. Sotva došel k bráně, když v tom se otevřela a vyjel kočár doprovázen rytíři. Koním šlehaly plameny z nozder. Za kočárem pak uviděl sám sebe jako zajatce. Když se vrátil domů, převyprávěl svůj hrozný zážitek ostatním a zemřel. Pak už nikdo nepochyboval, že na hradě skutečně straší.  

GPS:
    50,080914 12,365832

 
 

Autor článku: kardy
 Chebský hrad - zimní prohlídky, fotografie 1
Kraj: Karlovarský kraj
Město: 350 02 Cheb
Místo: Chebský hrad Dobrovského 21
Kontakt:
Pořadatel: Městský úřad Cheb nám. Krále Jiřího z Poděbrad 14 350 02 Cheb
Tel.: +420 602 169 298
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Řecko, Kos
29. 9. - 13. 10.
39.990 Kč - 9 %
Slovensko, Vysoké Tatry
27. 9. - 3. 10.
15.780 Kč - 39 %
Turecko, Side
1. 10. - 8. 10.
22.590 Kč - 23 %
Madeira, Paul do Mar
2. 10. - 9. 10.
13.790 Kč - 39 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy