Chlupáčovo muzeum historie Země

 
Datum akce: -


Chlupáčovo muzeum historie Země

Chlupáčovo muzeum historie Země s kolekcí fosilií je unikátní nejen v evropském, ale i ve světovém měřítku.

Pro veřejnost je zřejmě nejatraktivnějším exponátem osmimetrová kostra dinosaura rodu Carnotaurus ze svrchní křídy Argentiny - jediná na území České republiky.

Muzeum tvoří převážně sbírka fosílií a výuková expozice. Sbírka je určena odborníkům a plní funkci vědeckého a dokumentačního centra. Expozice je určena především vysokoškolským studentům. Je ale koncipována tak, aby byla srozumitelná i studentům středních škol a zájemcům z řad veřejnosti. Exponáty jsou často pro názornost doplněny moderními rekonstrukcemi a 3D modely. Expozice, jejíž dominantou je osmimetrová kostra dinosaura rodu Carnotaurus ze svrchní křídy Argentiny - jediná na území České republiky, byla pojata jako ilustrace jednotlivých období v historii Země.

Mezi největší unikáty muzea v evropském a možná i světovém měřítku patří kolekce fosílií z období vzniku mnohobuněčných (ediakarská fauna), kambrické „exploze života” (chengjiangská a burgesská fauna), břidlice s výjimečně zachovalou faunou spodního devonu lokality Hunsrück (Německo), triasové ryby a plazi lokality Hallein (Rakousko), spodnojurské posidoniové břidlice z lokality Holzmaden (Německo), včetně kompletních koster mořských plazů - ichtyosaurů, usvrchnojurské litografické vápence ze Solnhofenu s unikátní mořskou i terestrickou faunou, křídové ryby z Libanonu a řada dalších. Nechybí samozřejmě unikátní fosílie z našeho území (Barrandien, křídové fosílie, terciérní diatomity a řada dalších).

Muzeum je otevřeno pro veřejnost každou středu od 10 do 17 hodin kromě: prázdnin (1.července-31.srpna), konce roku (15-31. prosince) a všech státních svátků. Poslední zájemci o prohlídku budou vpuštěni v 16:30 h. Prohlídka je bez odborného výkladu a z důvodu koordinace s objednanými exkurzemi je nutné skupiny nad 5 osob předem telefonicky ohlásit na tel. 221 951 476 nebo na e-mail mazuch@natur.cuni.cz (preferováno).
> Otevírací doba

každou středu od 10 do 17 hodin kromě: prázdnin (1.července-31.srpna), konce roku (15-31. prosince) a všech státních svátků

Web:     https://www.natur.cuni.cz/geologie/chlupacovo-muzeum

Autor článku: kardy
Kraj: Hlavní město Praha
Město: Praha 2
Místo: Albertov 6
Kontakt:
Tel.: 221 951 476
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Španělsko, Costa de Almeria
31. 8. - 12. 9.
23.990 Kč - 35 %
Kapverdské ostrovy, Ostrov Sal
18. 9. - 25. 9.
29.718 Kč - 8 %
Bulharsko, Slunečné Pobřeží
25. 8. - 1. 9.
5.000 Kč - 17 %
Egypt, Hurghada
4. 9. - 11. 9.
12.990 Kč - 24 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy