Astronomie

 
Datum akce: -
Astronomie
 
Nejvýznamnější sbírka astronomických přístrojů v českých zemích
 
Expozice Astronomie je koncipovaná jako nekonečný prostor vesmíru plný zářících hvězd v podobě unikátních sbírkových předmětů. Úvodní část eliptického půdorysu Z dějin astronomického poznání představuje nejvýznamnější mezníky v dějinách astronomie v časovém rozpětí cca 6 000 let. Nejstarším předmětem sbírkového fondu je meteorit nalezený roku 2005 v Argentině na území Campo del Cielo, starý téměř 5 000 let.
 
Druhá část expozice Z dějin astronomických přístrojů ukazuje v šesti tematických kapitolách přístroje používané v astronomii v různých historických obdobích od 15. do 20. století. Těžiště prezentace je situováno do 16. – 17. století, kdy v Praze, sídelním městě císaře Rudolfa II., pracovali nejvýznamnější astronomové doby – Tycho Brahe a Johannes Kepler. Také 18. století s armilárními sférami, měřícími přístroji, globy, slunečními hodinami a dalšími předměty dává nahlédnout do podivuhodného světa astronomů, geometrů, kartografů a počtářů, ale i navigátorů lodí. Principy používání přístrojů a pomůcek i uvedení do současných poznatků astronomie zajišťují obrazovky s animovanými a dokumentárními filmy.
 
Expozice Keplerova muzea
 
V prostoru před vstupem na střechu NTM se nachází část expozice Keplerova muzea, které bylo od roku 2009 přístupné na Starém Městě v Karlově ulici. Expozice tematicky navazuje na expozici Astronomie. Na  panelech je zde možné se seznámit s životem, objevy i spisy Johannese Keplera. Expozice je přístupná v rámci edukačních programů po objednání na pedagogika@ntm.cz.  
 
GPS:50,097334 14,424908
 
Autor článku: kardy
Astronomie, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: Praha 7
Místo: Národní technické muzeum Kostelní 42
Kontakt:
E-Mail: info@ntm.cz
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Maďarsko, Balaton - severní pobřeží
19. 7. - 29. 7.
32.880 Kč - 7 %
Kuba, Varadero
8. 7. - 20. 7.
36.800 Kč - 18 %
Slovensko, Vysoké Tatry
7. 7. - 12. 7.
9.025 Kč - 7 %
Dominikánská republika, Punta Cana
12. 7. - 20. 7.
37.748 Kč - 9 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy