Ave Maria

 
Datum akce: -
Ave Maria
 
Ave Maria – Příběh nejslavnější ženy světa
 
Panna Maria je zřejmě nejslavnější ženou světa. Znají ji a uctívají miliony křesťanů na všech světadílech. Čím si vlastně tato žena zasloužila takovou popularitu?
Mirjam, hebrejsky Marie, z Galileje, se narodila před více než dvěma tisíci lety Anně a Jáchymovi. Byla doslova vymodleným dítětem a Anna ji porodila v poměrně vysokém věku. Vychovávána byla v jeruzalémském chrámu a jako velmi mladá, snad již ve třinácti letech, se stala matkou Ježíše Krista. Její další osud byl krutý, protože brzy ovdověla, sama vychovávala syna a nakonec musela přihlížet mučení a smrti svého jediného dítěte.
Panna Maria představovala od začátku symbol ženství, mateřství a lásky. Ostatně kult ženy – matky existoval v mnoha kulturách již od pravěku. Marie také představovala v očích prostého lidu ochránkyni, představovala někoho, kdo dokáže obměkčit samotného Boha. Uctívání Panny Marie bylo umocňováno také tím, že byla vždy zobrazována jako krásná a jemná žena.
Výstava Ave Maria aneb Příběh nejslavnější ženy světa, představuje Marii prostřednictvím uměleckých předmětů pocházejících z našeho regionu. Její životní osud se odráží v jednotlivých ikonografických typech. Marie jako dítě bývá často zobrazována se svojí matkou Annou – učitelkou. Zvěstování ukazuje okamžik, kdy Archanděl Gabriel Marii sděluje, že porodí nového Mesiáše. Madona představuje Marii s malým dítětem, naopak pieta zobrazuje nejtragičtější okamžik Mariina života, okamžik, kdy drží na klíně mrtvé tělo svého syna.
Exponáty, které jsou na výstavě instalovány, představují opravdu špičková díla církevního umění. Zastoupeny jsou téměř všechny gotické a renesanční madony pocházející z našeho regionu, nechybí nádherná assumpta z Veleboře ani luxusní madona z Branné. Poprvé bude v Šumperku představen reliéf Svaté příbuzenstvo Kristovo ze Sobotína, který je trvale umístěn v expozici státního hradu Pernštejn. Sbírkové předměty Vlastivědného muzea v Šumperku doplňují zápůjčky z jednotlivých farností, z Národního památkového ústavu, Vlastivědného muzea Jesenicka, Města Bojkovice a Města Šumperk. Nebudou chybět ani současná díla, např. madona od Dagmar Koverdynské nebo Antonína Suchana.
Narození Krista je symbolem Vánoc, proto věříme, že výstava Ave Maria potěší návštěvníky i v době vánoční a že přinese všem, věřícím i ateistům, hluboký zážitek. 
Autor článku: kardy
Ave Maria, fotografie 1
Kraj: Olomoucký kraj
Město: Šumperk, 787 01
Místo: Galerie Šumperska, Hlavní třída 22
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Chorvatsko, Kvarner
4. 9. - 11. 9.
13.807 Kč - 12 %
Maďarsko, Balaton
2. 9. - 5. 9.
504 Kč - 10 %
Řecko, Rhodos
26. 8. - 5. 9.
37.711 Kč - 27 %
Kypr, Severní Kypr
22. 8. - 2. 9.
26.990 Kč - 8 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy