Bonsaje napříč střední Evropou v Botanické zahradě Praha - Troja

 
Datum akce: - Začátek: 9:00
Bonsaje napříč střední Evropou v Botanické zahradě Praha - Troja
15. květen 2019 9:00 - 2. červen 2019 19:00  
 
I v letošním roce budou v Japonské zahradě vystaveny desítky unikátních bonsají. Bonsaje zasazené do typických plochých keramických misek se poprvé objevily před dvěma tisíci lety. Přijďte obdivovat umění našich i zahraničních vystavovatelů.
Bonsaje v sobě spojují umění a přírodu. Pečlivě tvarované drobné stromy dokonale sladěné s ozdobnou miskou už po staletí vzbuzují obdiv i úžas. Přehlídka těch nejlepších bonsají ze sbírky Botanické zahrady hl. m. Prahy i od dalších soukromých pěstitelů se představí v rámci jedinečné výstavy pod širým nebem.
 
V roce 1974 byla v trojské botanické zahradě založena sbírka bonsají. Nejcennější exponáty sbírky, které překvapí zajímavými a neobvyklými tvary, pocházejí z botanických zahrad v Pekingu a v Šanghaji. Jsou to zejména javory. Ve sbírce ale nechybějí ani kreativně tvarované méně známé dřeviny, jako například čínské jilmy, drmek čínský, hlošina pichlavá nebo tomel. Rostliny zahrada získala díky mezinárodní spolupráci darem od zmíněných čínských zahrad, nebo byly zakoupeny od čínských pěstitelů. Opět tedy budou moci návštěvníci obdivovat dokonalost i ladnost tvarů bonsají vystavených v meditativní Japonské zahradě. Akce je díky délce trvání i způsobu prezentace rostlin unikátní. Procházka zahradou je v dnešní uspěchané době balzámem na duši. Tentokrát se uprostřed zeleně kromě sbírky botanické zahrady představí i výpěstky předních pěstitelů z Čech i dalších zemí střední Evropy. Chybět nebudou ani ukázky pěstování a péče o bonsaje, prodej rostlin, náčiní, misek i literatury. O víkendu expozici doplní bohatý doprovodný program věnovaný japonské kultuře. Již pošesté se zájemci mohou těšit také na burzu klasických i nevšedních pelargonií, která bude uspořádána v Ornamentální zahradě od 24. do 26. května. V pátek a sobotu ji obohatí prodej přebytků ze sbírek botanické zahrady.
 
Bonsaje mají obvykle budit dojem zmenšeného starého stromu. Nicméně jejich vzhled zdaleka nemusí odpovídat jejich stáří. Proto věk rostliny není při hodnocení bonsají rozhodujícím měřítkem. Nicméně na výstavě bude v letošním roce k vidění i několik exponátů pyšnících se úctyhodnou délkou života. Mezi nejstarší vystavené rostliny se řadí bonsaje pana Valucha z Bonsai musea Isabelia ve Starém Městě u Uherského Hradiště i stromy ze sbírek botanické zahrady, převážně získané v Číně, z nichž některé jsou staré i přes 100 let.
 
GPS:50,121935 14,412520
Autor článku: kardy
Bonsaje napříč střední Evropou v Botanické zahradě Praha - Troja, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: 171 00 Praha 7
Místo: Botanická zahrada Praha - Troja Trojská 800/196
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Zanzibar
2. 3. - 10. 3.
24.990 Kč - 32 %
Rakousko, Bad Gastein
22. 3. - 29. 3.
12.884 Kč - 8 %
Španělsko, Costa del Maresme
8. 3. - 13. 3.
10.924 Kč - 11 %
Chorvatsko, Rabac
14. 3. - 22. 3.
7.618 Kč - 10 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy