Dle kuchyně soudí se hospodyně"

 
Datum akce: -

Dle kuchyně soudí se hospodyně"

"Dle kuchyně soudí se hospodyně" výstava vyšívaných kuchařek; Kamenná síň Žerotínského zámku;

V téměř každé muzejní sbírce etnografického textilu jsou uloženy v menším či větším počtu tzv. „vyšívané nástěnné kuchařky“. Od počátku 20. století si získaly oblibu nejdříve ve městech, později i na venkově. Sloužily k ochraně i výzdobě stěn v kuchyňských koutech a tehdy běžných obývacích kuchyních.
Kuchařky měly praktický obdélníkový tvar a většinou mívaly předtištěný vzor pro ruční dohotovení, který pak ženy a dívky podle svých schopností vyšívaly stonkovým, křížkovým či plným plochým stehem. Ve sbírkách Muzea Novojičínska se nacházejí i kuchařky s plastickými vzory vytvořenými aplikacemi z kousků barevných textilních ústřižků a ozdobných stužek.
Vyšívané náměty na kuchařkách vypovídají svým obsahem i provedením o době svého vzniku. Hlavním tématem výšivek i prezentovaných textů bylo „domácí štěstí“, tj. pracovitost hospodyněk, zasloužený odpočinek hospodářů, roztomilost dětí, ale i láska k vlasti. Převládají ty, které vyzdvihují domácí a rodinnou pohodu, péči hospodyně o muže a o čistotu domácnosti. Časté jsou milostné motivy, objevují se i náboženské náměty s citáty z Bible. Kuchařky byly často lemovány oblíbenými rostlinnými či geometrickými ornamenty v lidovém stylu. Ve většině rýmovaných textů se objevovaly kromě těch motivačních i úryvky z populárních písniček či lidové moudrosti.

Z výstavy si mohou návštěvníci odnést i muzejní receptář historických vánočních pokrmů a pečiva. Recepty jsme pro vás vybrali z kuchařských knih i dochovaných rukopisů z období 1. republiky.
 

Autor článku: kardy
Dle kuchyně soudí se hospodyně
Kraj: Moravskoslezský kraj
Město: 741 11 Nový Jičín
Místo: Žerotínský zámek v Novém Jičíně 28. října 12
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Senegal
26. 8. - 10. 9.
27.390 Kč - 39 %
Řecko, Kréta
25. 8. - 4. 9.
21.142 Kč - 24 %
Maďarsko, Termální Lázně
19. 9. - 26. 9.
2.394 Kč - 20 %
Rakousko, Kaprun / Zell am See
31. 8. - 7. 9.
13.776 Kč - 6 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy