Galerie osobností Olomouckého kraje

 
Datum akce: -
Galerie osobností Olomouckého kraje
 
Galerie osobností Olomouckého kraje byla ohodnocena Cenou Olomouckého kraje za přínos v oblasti kultury za rok 2013 - za výjimečný počin v oblasti ochrany a popularizace kulturních hodnot.
 
Panovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojevůdci i sportovci, kteří byli v minulosti spjati s naším regionem, se představují v nové stálé expozici Vlastivědného muzea v Olomouci nazvané Galerie osobností Olomouckého kraje. Expozice vznikla za výrazné finanční podpory zřizovatele muzea – Olomouckého kraje a zahrnuje zatím 33 významných historických postav.
 
Galerie sestává z velkoplošných světelných panelů, jež návštěvníkům přinášejí seriózní životopis dotyčné osobnosti, ale i řadu zajímavostí či kuriozit, které dokazují, že slavné osobnosti byly smrtelníky z masa a krve. Návštěvníci se tak dovědí například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář či která z osobností světové vědy měla slabost pro pravé olomoucké tvarůžky.
 
Každá osobnost je představena prostřednictvím bohaté obrazové dokumentace a zhruba polovina panelů prezentuje také trojrozměrný předmět, který se k dané postavě váže. Jedná se o repliky předmětů ze sbírek olomouckého Vlastivědného muzea – např. tabatěrku polního maršála Radeckého, jež byla v muzejních sbírkách objevena v loňském roce, mince a medaile i jiné drobné předměty.
 
Autory textů expozice jsou historikové Jiří Fiala a Jan Sobotka. Vyobrazení na panelech pocházejí jednak ze sbírek Vlastivědného muzea v Olomouci, jednak je olomouckému muzeu poskytly tři desítky institucí a soukromých osob z celé České republiky.
GPS:49,596816 17,256853
Autor článku: kardy
Galerie osobností Olomouckého kraje, fotografie 1
Kraj: Olomoucký kraj
Město: Olomouc
Místo: Vlastivědné muzeum v Olomouci Nám. Republiky 5
Kontakt:
Tel.: +420 585 515 111
E-Mail: vmo@vmo.cz
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Francie, Azurové pobřeží (Francouzská riviéra)
2. 10. - 9. 10.
5.460 Kč - 24 %
Maďarsko, Západní Zadunají
24. 9. - 27. 9.
5.740 Kč - 9 %
Jamajka, Discovery Bay
17. 9. - 26. 9.
33.490 Kč - 11 %
Chorvatsko, Istrie
25. 9. - 4. 10.
7.678 Kč - 37 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy