Geologický vývoj regionu

 
Datum akce: -
Geologický vývoj regionu
Přírodovědně zaměřená expozice zahrnuje samostatnou místnost v 1. patře budovy muzea. Věnována je geologickému vývoji oblasti a k vidění jsou zde zejména reprezentativní ukázky hornin, minerálů a paleontologických nálezů pořízených na území Litoměřicka a přilehlých regionů.
 
Horniny z období starohor a prvohor jsou na Litoměřicku zastoupeny pouze vzácně, nejznámější jsou jejich výchozy v Portě Bohemice, odkud pochází například exponáty amfibolitu, svoru s krystaly českého granátu, křemenného porfyru a dalších hornin. Ze stejného období pochází i nález zkamenělého dřeva nahosemenné dřeviny – araukaritu – který je v expozici také k vidění.
 
Druhohorní horniny se na Litoměřicku podílí na geologické stavbě oproti předchozím geologickým obdobím výrazně větší měrou. Na mořském dně se v tomto období ukládaly vrstvy sedimentů, které se do dnešních dob přetvořily do podoby jílovců, slínovců, vápenců nebo pískovců. Některé typy hornin jsou charakteristické četným výskytem zkamenělin a otisků různých mlžů, loděnek, amonitů a dalších zástupců tehdejší fauny. Ukázky takových fosilií naleznete i v naší expozici.
 
Třetihory promluvily do současné podoby Litoměřicka výraznou horotvornou činností spojenou s vulkanickou aktivitou v oblasti dnešního Českého středohoří, kde v taveninách vyvřelých hornin docházelo ke krystalizaci řady zajímavých minerálů. Ukázky geod s krystaly natrolitu, thomsonitu, analcimu a dalších minerálů představují esteticky dokonalé přírodní výtvory, které se podařilo shromáždit díky práci několika generací milovníků zdejší přírody. Ze stejného období pochází také četné doklady o tehdejším životě ve vodě i na souši. K tomu nejvýznamnějšímu patří nálezy z diatomových břidlic, ve kterých se daří nacházet jak otisky rostlin, především listů stromů, tak například otisky živočichů. Příkladem z naší expozice je ryba pojmenovaná podle jejího naleziště pod vrchem Varhošť Varhostichthys brevis.
 
Z nejmladších geologických období jsou ve stálé expozici litoměřického muzea k vidění jak ukázky charakteristických hornin, tak především velmi významné paleontologické nálezy. Z vědeckého hlediska mimořádné místo mezi nimi zaujímají části zubů – stoliček – slona jižního nalezené v první polovině 20. století u obce Stříbrníky (dnes část Ústí nad Labem). Tento druh tvoří vývojový článek předcházející dnešním slonům a jeho nálezy ve střední Evropě jsou zcela ojedinělé. Kromě toho lze v expozici vidět také například mamutí kel nebo ramenní kosti nosorožců, kteří zde v dřívějších dobách žili. 
UPOZORNĚNÍ:
 
Muzeum bude pro veřejnost znovu otevřeno dne 12. 5. 2020. Do doby zahájení nové výstavy dne 26. 5. 2020 bude zpřístupněno pouze 1. patro expozice. Plný provoz bude zahájen 26. 5. 2020. Poté si návštěvníci budou moci prohlédnout ostatní části expozice včetně Máchovy světničky.
 
 
GPS:50,533871 14,132979
 
 
 
Autor článku: kardy
Geologický vývoj regionu, fotografie 1
Kraj: Ústecký kraj
Město: 412 01 Litoměřice
Místo: Oblastní muzeum v Litoměřicích Mírové náměstí 171/40
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Zanzibar
8. 12. - 16. 12.
32.710 Kč - 22 %
Mauricius, Belle Mare
28. 11. - 7. 12.
42.017 Kč - 6 %
Francie
4. 12. - 11. 12.
3.801 Kč - 6 %
Maďarsko, Maďarské termální lázně
29. 11. - 3. 12.
8.700 Kč - 9 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy