Grafický kabinet Václava Hollara

 
Datum akce: -
Grafický kabinet Václava Hollara
 
Ve sbírce zábřežského muzea se nachází impozantní kolekce grafických listů Václava Hollara (1607–1677), věhlasného rytce a kreslíře 17. století, kterou daroval muzeu milovník a sběratel umění plk. Karel Lukas. Václav Hollar svou tvorbou přispěl k rozvoji techniky rytí i leptání do mědi a jako jeden z mála Čechů své doby ovlivnil výtvarné umění v evropském kontextu.
 
Výběr z kolekce, která se svým počtem téměř 750 grafických listů řadí k nejrozsáhlejším souborům díla Václava Hollara v České republice, bude představen v reinstalované expozici Muzea Zábřeh.
 
K vidění budou kupříkladu působivé ilustrace k překladům Homérovy Iliady a Vergiliovy Aeneidy i ke známým Ezopovým bajkám, dále portréty významných osobností anglického dvora i urozených měšťanů včetně Hollarova autoportrétu, grafické listy zachycující kroje a oděvy duchovních řádů, také zeměpisné plány, mapy a početná řada pohledů do krajiny, např. Londýnské pohledy z roku 1665 či Pohledy na Tanger. Část sbírky tvoří rovněž náměty s přírodní tematikou a precizní tisky náhrobků a stavebních památek.
 
Autor článku: kardy
Grafický kabinet Václava Hollara, fotografie 1
Kraj: Olomoucký kraj
Město: Zábřeh
Místo: Muzeum Zábřeh
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Maďarsko, Budapešť a okolí
19. 8. - 27. 8.
6.229 Kč - 51 %
Slovensko, Vysoké Tatry
23. 8. - 27. 8.
7.828 Kč - 7 %
Dominikánská republika, Punta Cana
25. 8. - 2. 9.
38.447 Kč - 17 %
Řecko, Korfu
9. 8. - 19. 8.
19.990 Kč - 6 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy