HISTORIE KAMENÁŘSTVÍ A ZLATNICTVÍ

 
Datum akce: -
HISTORIE KAMENÁŘSTVÍ A ZLATNICTVÍ
S nejstaršími doklady zpracování místních jaspisů, se návštěvníci seznámí už v archeologické expozici. O rozvoji novodobého broušení a řezání drahokamů i místního šperkařství vypovídá oddělení Turnovské kamenářství. Přes dobu Karla IV a Rudolfa II, kteří těžbě a využití domácích drahých kovů a kamenů věnovali zvláštní pozornost, se dostáváme k turnovským prospektorům a kamenářům, kteří se v roce 1715 sdružili do bratrstva.
 
Do Turnova putovaly ke zpracování surové drahokamy z tehdejšího známého světa. Odsud jako vybroušení šperkové kameny do evropských zlatnických dílen. Od začátku 18. století se také rychle rozvíjí ekonomicky významnější výroba imitací drahokamů z kompozičního skla. Po přemístění hutí do Jizerských hor v průběhu 19. století se kompoziční sklo stalo základem jabloneckého bižuterního průmyslu a na Turnovsku tuto výrobu zčásti nahradilo broušení českých granátů. Tento mimořádně populární národní drahokam oblíbený na císařských dvorech i českém venkově, připomínáme přehlídkou historického vývoje šperků od klasicismu a biedermeieru po první polovinu 20. století. Jsou to i unikátní klenotnické objekty včetně repliky kříže s granáty a vltavíny pro papeže Jana Pavla II.
 
Dalším milníkem v dějinách turnovského kamenářství bylo založení Odborné školy pro broušení a zasazování drahokamů v roce 1884. Škola měla zásadní význam pro rozvoj granátového šperkařství, ale třeba i rytí drahokamů, tzv. glyptiky. Vychovala generace řemeslníků i umělců a přinesla do regionu technologický a výtvarný pokrok. V naší expozici jsou zastoupena její všechna současná oddělení včetně studia restaurování drahých kovů a kamenů. Na školní expozici navazuje unikátní sbírka moderních šperků vytvořených v průběhu mezinárodních sympozií, pořádaných v Turnově od roku 1984. Exponáty významných českých i světových šperkařů spojují regionální šperkařskou tradicí a moderními výtvarnými trendy.
 
Současnost komerčního kamenářského a zlatnického průmyslu reprezentují v závěru expozice významní producenti jako Družstvo umělecké výroby Granát nebo výrobci, kteří využívají unikátních vlastností syntetických drahokamů v technologiích 21. století.
 
 
 
OTEVÍRAHODINY
Otevřeno denně kromě pondělí:
 
květen – září:
9:00 – 17:00 hod.
 
říjen – duben:
9:00 – 16:00 hod.
 
KONTAKT
Tel: 481 322 106
mail@muzeum-turnov.cz
www.muzeum-turnov.cz/
 
GPS: 50°35'20.108"N, 15°9'28.738"E
 
Autor článku: kardy
HISTORIE KAMENÁŘSTVÍ A ZLATNICTVÍ, fotografie 1
Kraj: Liberecký kraj
Město: 511 01 Turnov
Místo: Muzeum Českého ráje v Turnově
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Řecko, Kréta
30. 9. - 9. 10.
16.990 Kč - 8 %
Chorvatsko, Istrie
25. 9. - 4. 10.
7.678 Kč - 37 %
Jamajka, Discovery Bay
17. 9. - 26. 9.
33.490 Kč - 11 %
Černá Hora, Petrovac
28. 9. - 4. 10.
6.993 Kč - 14 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy