Historie Litoměřic od raného středověku do roku 1700

 
Datum akce: -
Historie Litoměřic od raného středověku do roku 1700
Historická expozice je věnována lineárnímu vývoji města. Ve třech místnostech prvního patra jsou nastíněny významné okamžiky litoměřického regionu od raného středověku až po období renesance.
 
První místnost představuje Litoměřicko ještě před vznikem města, období přemyslovských knížat, období, o kterém nás zajímavě informuje kronikář a děkan pražského kostela Kosmas. Kromě vzácného meče jsou zde představeny především památky z archeologických výzkumů na Dómském návrší, které bylo prvním centrem a kde stával přemyslovský hrad snad i s prvním kostelem sv. Jiří a později založenou svatoštěpánskou kapitulou (mince – denáry a brakteáty, dlažba,...). Význam regionu dokreslují i modely vlastislavského hradiště a rekonstrukce možné podoby biskupského románského hradu v Roudnici nad Labem, jehož zbytky můžeme dodnes obdivovat pod barokním pláštěm roudnického zámku.
 
Druhá místnost představuje královské město Litoměřice. Vznik právního města se klade do let 1219-28 a na jeho významnost odkazuje mj. i městská pečeť, která patří k nejstarším v zemi. Vystavené předměty dokládají rozvoj řemesel (hrnčířství, kovářství, kovotepectví aj.) i dokreslují středověkou podobu města (mohutná dřevěná truhla z městské věže farního městského kostela i jiné truhly, které sloužily namísto skříní k ukládání cenného majetku, textilií, listin i nádobí; křtitelnice, kovové dveře ze zrušeného kostela sv. Michala, gotický kalich, kachle, pozdně středověká výšivka z kasule). Na bouřlivé husitské období odkazuje kachel s vyobrazením Jana Žižky na koni a s vlajkonošem s kalichem i faksimile z Litoměřického graduálu s námětem upálení a apoteózy Mistra Jana Husa. Renesanční umění zastupuje kamenná polychromovaná kazatelna a oltář sv. Jiří ze stejnojmenného kostela, zbouraného v 19. století. Třetí místnost je exponátem sama osobě. Zasedací síň městské rady s kazetovým stropem a dřevěným obložením stěn (1541) se 14 medailonky českých králů a pravděpodobně místních měšťanů se do dnešních dnů dochovala ve velmi dobrém stavu. Uprostřed stojící model představuje Litoměřice v době barokní. Kromě brnění a předmětů spjatých s kulturou městského patriciátu místnost připomíná významnou osobnost Pavla Stránského, litoměřického konšela, jenž byl nakonec pro své náboženské přesvědčení právě v této místnosti 23. 7. 1627 vypovězen ze země. Své nejznámější dílo „O státě českém“ vydal již v exilu (1634).
 
GPS:50,533871 14,132979
 
Autor článku: kardy
Historie Litoměřic od raného středověku do roku 1700, fotografie 1
Kraj: Ústecký kraj
Město: 412 01 Litoměřice
Místo: Oblastní muzeum v Litoměřicích Mírové náměstí 171/40
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Řecko, Kréta
30. 9. - 9. 10.
16.990 Kč - 8 %
Maďarsko, Západní Zadunají
24. 9. - 27. 9.
5.740 Kč - 9 %
Bulharsko, Nesebar
17. 9. - 24. 9.
12.490 Kč - 55 %
Černá Hora, Petrovac
28. 9. - 4. 10.
6.993 Kč - 14 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy