Hrady a zámky objevované a opěvované

 
Datum akce: - Začátek: 10:00
Hrady a zámky objevované a opěvované
 
Velkolepá výstava je řešena jako putování tisíciletou historií českých zemí.
 
Výstava se koná pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana, ministra kultury Daniela Hermana a arcibiskupa pražského a primase českého, kardinála Dominika Duky
 
Velkolepá výstava je řešena jako putování tisíciletou historií českých zemí, deseti etapami reprezentovanými šesti sty nejvýznamnějšími a nejkrásnějšími předměty spojenými s hrady a zámky na našem území. Docenění pokladů, které jejich zdi uchovávají, napomůže i hudba a poezie umělců minulých staletí, opěvujících slávu a hodnoty české minulosti.
 
Vstupní část expozice uvádí návštěvníka do doby zachované pouze v mytologii a archeologických nálezech. Její perlou je Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky ze 13. století, tedy nejstarší zachovaná verze textu, v němž se objevuje praotec Čech. Středověk ilustrují obrazy Mistra Theodorika či relikviář sv. Maura, cenná zlatnická památka z Bečova, nalezená při opravě hradu v osmdesátých letech minulého století. Symbolem renesance je kovaná pestrobarevná mříž zdobící studnu zámku v Jindřichově Hradci. Barokní a klasicistní životní styl, kdy majitelé sídel shromažďovali umělecká díla a kuriozity z celého tehdy známého světa, dokládají umělecká díla ze zámků Kratochvíle, Bučovice, Český Krumlov nebo Lednice. Ve druhé polovině 19. století se zámecké areály staly vyhledávanými cíli romantických umělců, jak ilustruje deník a skicáře Karla Hynka Máchy. Moderní život ve starých kulisách reprezentuje například automobil Benz Victoria knížete Karla V. Schwarzenberga a překotné změny 20. století závěť prezidenta Masaryka nebo zápisy na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
 
Výstava, na níž je tisíciletá historie země nahlížena optikou vývoje šlechtických sídel, nabízí možnost zhlédnout na jednom místě na šest set nejvýznamnějších a nejkrásnějších exponátů z celé republiky. Čeští návštěvníci díky ní možná poprvé na vlastní oči uvidí věci, o kterých se učili už na základní škole – a návštěvníci ze zahraničí zde mohou to nejlepší z České republiky objevit za jediné odpoledne.
od
19. 12. 10:00
do
15. 03. 18:00
150 Kč
 
Autor článku: kardy
Hrady a zámky objevované a opěvované, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: Praha
Místo: Pražský hrad
Kontakt:
Tel.: 224 372 201
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Egypt, Marsa Alam
26. 2. - 4. 3.
13.890 Kč - 31 %
Tunisko, Mahdia
3. 3. - 10. 3.
12.490 Kč - 18 %
Kanárské ostrovy, Fuerteventura
27. 2. - 6. 3.
16.990 Kč - 6 %
Itálie, Paganella
1. 3. - 8. 3.
13.290 Kč - 7 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy