Jak jde kroj, tak se stroj

 
Datum akce: -
Jak jde kroj, tak se stroj
 
Dnes známe kroje hlavně z pódií díky folklorním souborům, v některých koutech Valašska je ale lidé nosí dodnes. Vypadal tradiční oděv vždycky tak, jak jsme na něj dnes zvyklí? Pokud chcete zjistit, co lidé na Valašsku nosili v létě či v zimě, z jakých materiálů se kroje šily a co si lidé oblékali při různých příležitostech – ve chvílích radosti, smutku či při významných životních událostech, navštivte výstavu  Jak jde kroj, tak se stroj. Při prohlídce Vám může být zajímavým zdrojem informací také audioprůvodce.
 
Jak jde kroj, tak se stroj
Místo konání: Sušák, 1. patro
 
Vstupné: zdarma ke každé vstupence do kteréhokoliv areálu Valašského muzea v přírodě nebo samostatně do všech výstav v Sušáku:
 
Základní 40,- Kč
Snížené 30,- Kč
Dětské 20,- Kč
Rodinné 80,- Kč
Otvírací doba: shodná s otvírací dobou Valašského muzea v přírodě
 
Hned na začátku výstavy se dozvíte, z jakých součástek se tradiční oděv skládal a jakých materiálů bylo potřeba k jeho výrobě. Možná Vás překvapí, že kroj nevypadal vždycky stejně, ale že se v průběhu času proměňoval tak, jako se měnil dobový vkus a hlavně dostupnost materiálů. Každá žena chtěla být originální, proto se přesvědčíte o rozmanitosti barev, výšivek a materiálů, které se v lidovém oděvu na Valašku uplatňovaly – vždy ale v souladu s tradicí a všeobecnými zvyklostmi, hlavně co se týká střihu ošacení. Ty ohraničovaly lidskou kreativitu.
 
Od druhé poloviny 19. století tradičnímu způsobu odívání pomalu začala zvonit hrana – nahradil ho civilní oděv nošený ve městech. Nebýt osobností, kterým záleželo na jeho zachování, valašský kroj by byl možná minulostí uzavřenou v muzejních vitrínách. Díky snaze Marie Schoberové, Hermíny Strohschneiderové, Josefa Orsága Vraneckého a dalších lidí, s nimiž se na výstavě seznámíte, byl kroj obnoven a získal nový význam – už ne jako každodenní oděv lidí na venkově, ale jako symbol identity svých nositelů, jako pokračování pomalu se vytrácející tradice. Nezastupitelnou roli přitom sehrálo Valašské muzeum v přírodě, které se v době svého vzniku ve 20. letech minulého století zasadilo o masovou obnovu kroje v Rožnově a okolí. Díky Valašskému roku 1925, národopisné slavnosti, jež byla impulzem k tomuto počinu, a také díky tomu, co po něm následovalo, můžete spatřit Rožnovany v krojích při zvláštních příležitostech dodnes.
 
Výstavu uzavírá otevřený depozitář, kde poznáte rozmanitost krojových součástek a dozvíte se třeba, co je to hubáň nebo co jsou střívjata.
 
GPS:49,461115 18,148307
Autor článku: kardy
Jak jde kroj, tak se stroj, fotografie 1
Kraj: Zlínský kraj
Město: Rožnov pod Radhoštěm
Místo: Valašské muzeum v přírodě, Palackého 147
Kontakt:
Tel.: +420 571 757 111
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Mauricius, Grand Baie
2. 10. - 16. 10.
63.440 Kč - 28 %
Maledivy, Lhaviyani Atol
20. 9. - 30. 9.
125.790 Kč - 33 %
Slovinsko, Bled
15. 10. - 24. 10.
15.357 Kč - 30 %
Seychely, Praslin
8. 10. - 31. 10.
257.610 Kč - 27 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy