Labyrint informací a ráj tisku

 
Datum akce: -
Labyrint informací a ráj tisku
Výstava k 300. výročí vydání prvních novin v českém jazyce
 
Před třemi sty lety se staly tři důležité události. Wolfgangu Amadeu Mozartovi se narodil tatínek. Daniel Defoe vydal knihu o Robinsonu Crusovi, námořníkovi z Yorku. A v Praze vyšly první česky psané periodické noviny. To je dobrý důvod si toto výročí připomenout a uspořádat výstavu o novinách a časopisech.
 
Víte, že od roku 2000 používají Češi ve svém mluveném jazyku slovo „média“ častěji než „noviny“? Co to znamená? Asi tolik, že přišla doba, kdy se vedle tisku, rozhlasu a televize (stará média) stala také internetová (nová) média – zpravodajské servery a sociální sítě – místem, kde lidé běžně hledají aktuální informace. To má ale i svá úskalí. Především je těžké v přemíře informací rozlišit, co je pravda, polopravda a co lež. Labyrint informací a také bohužel dezinformací je náš problém.
 
Výstavou o novinách a časopisech chceme připomenout, jak se noviny a časopisy za ty stovky let vyvíjely a proměňovaly. A že hodnověrnost jejich obsahu byla vždy závislá na těch, kteří je psali a vydávali. Za tu dlouhou dobu se novinářství po všech zkušenostech s cenzurou, politickou manipulací i komerčním soupeřením o čtenáře vypracovalo v profesionální činnost s etickými profesionálními pravidly. Novináři si jsou vědomi své zodpovědnosti. I když si o tom, jak ji dodržují, nemusíme dělat iluze, tak nejsou anonymní. Na rozdíl od mnoha informačních zdrojů internetové džungle. V té jen u nás odhadem působí na čtyřicet významnějších programově dezinformačních webů.
 
Na výstavě kromě českých i zahraničních novin a časopisů od 18. století do roku 1989 najdete také unikátní předměty, které se dochovaly po V. M. Krameriovi, K. Havlíčkovi, J. Johnovi, A. Laurinovi. Sáhnete si na tiskařské matrice, z nichž se tisklo na rotačce, uvidíte film z roku 1939 o tom, jak se tehdy dělalo novinářské řemeslo, a objevíte také přehledná data o současném vydavatelském odvětví.
 
Budete-li z výstavy odcházet s pocitem jisté nostalgie po starých papírových časech, nebuďte smutní. Ty potištěné stránky, které jste viděli, získaly krásu svědků minulosti. Ale tisk není minulost. Je to živá přítomnost tisíců pravidelně vycházejících titulů novin a časopisů, které vás kvalitně, věrohodně a odpovědně informují, vzdělávají, baví, přináší specializované poznatky pro vaši práci nebo mimopracovní aktivitu.
 
Výstava probíhá ve spolupráci s profesní asociací vydavatelů novin a časopisů v České republice – Unií vydavatelů. Díky spolupráci se studentským spolkem Fakescape se můžete zúčastnit projektu „Fakescape – unikni fake news“, který učí kriticky přemýšlet o informacích, jež denně čteme a sdílíme na sociálních sítích. Moderní formou pojatá hra rozvíjí kritické myšlení a schopnost odhalovat, co je pravda a jak se nenechat napálit. Skupiny minimálně 10 osob si mohou rezervovat místo na https://www.nm.cz/navstivte-nas/pro-skoly/fakescape nebo na tel.: 224 497 471.
Autor článku: kardy
Labyrint informací a ráj tisku, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: Praha
Místo: Historická budova Národního muzea
Kontakt:
Tel.: 224 497 111
E-Mail: nm@nm.cz
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Kanárské ostrovy, Tenerife
14. 11. - 21. 11.
18.169 Kč - 37 %
Slovensko, Slnečné jazerá
14. 11. - 17. 11.
1.153 Kč - 16 %
Madeira, Funchal
13. 11. - 20. 11.
24.880 Kč - 29 %
Egypt, Hurghada
7. 11. - 14. 11.
12.490 Kč - 43 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy