Lesk a krása perličkových kabelek v jičínském muzeu

 
Datum akce: -
Lesk a krása perličkových kabelek v jičínském muzeu
 
Plesová sezóna pomalu vrcholí a představit si dámu na plese bez kabelky je skoro nemožné. Přijďte proto od 17. ledna načerpat inspiraci do výstavní chodby jičínského muzea.
 
Výstava s názvem „Perličkové kabelky“ vznikla ve spolupráci s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a firmou Atlas Bijoux Zásada.
Perličky a perle jsou již po staletí oblíbeným dekoračním materiálem oděvů a oděvních doplňků. S jejich užitím pro zdobení a výrobu taštiček a váčků se setkáváme od 18. století. Zpracování perliček se postupně měnilo od našívání a háčkování, přes tkaní až po samonosné konstrukce. Pro výrobu a zdobení kabelek jsou užívány perličky a perle ze skla, dřeva nebo umělých hmot různých tvarů a velikostí“ říká Mgr. Kateřina Hrušková, vedoucí oddělení bižuterie a medailí Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.
První váčky byly zdobené motivy květů a stahované hedvábnou stuhou a začaly se objevovat v 18. a 19. století. Avšak jak se začaly zrychlovat změny módních trendů a života lidí obecně, měnily se i kabelky. A právě tento vývoj zachycuje první z výstav jičínského muzea v tomto roce. Představeny budou kabelky vyrobené z broušených a sekaných skleněných perliček a perlí, ale například také z těch plastových či dřevěných. „Bižuterie a kabelky z dřevěných perlí se staly módní záležitostí kolem roku 1928. Tento trend je spojován s oblibou dřevěných náhrdelníků a doplňků u slavné tanečnice Josephine Baker. Dřevěným perlím v bílé nebo sytých emailových barvách se dokonce říkalo „bakerky“ říká K. Hrušková. Dřevěné perle se vyráběly především na Jablonecku, Tanvaldsku a Semilsku, avšak po 2. světové válce tato móda upadla a výroba v roce 1946 skončila. Určitým návratem byly kabelky vyráběné z plastových a sintrových perlí v 60. letech 20. století. Součástí výstavy je také dnešní tvorba perličkových kabelek zastoupená firmou Atlas Bijoux Zásada, která vyrábí celoháčkované kabelky a textilní kabelky s perličkovými aplikacemi.
Vedle domácího trhu dodává své výrobky i do Německa, Itálie a Japonska. V Zásadě firma působí od roku 1999. Kromě kabelek budou též vystaveny doplňky vyrobené z perliček a perlí, a to například límce, opasky, pouzdra na brýle či mobil. Po dobu výstavy proběhne prodej kabelek a bižuterie firmy Atlas Bijoux Zásada. Výstava „Perličkové kabelky“ bude otevřena od 17. ledna do 8. března 2015. Pozor na změnu otevírací doby, a to na denně od 10 do 16 hodin mimo pondělí, která platí pro všechny prostory Regionálního muzea a galerie v Jičíně.
Autor článku: kardy
Lesk a krása perličkových kabelek v jičínském muzeu, fotografie 1
Kraj: Královehradecký kraj
Město: Jičín, 506 11
Místo: Regionální muzeum a galerie Jičín - Muzeum hry, Valdštejnovo nám. 1
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Kypr, Severní Kypr
22. 8. - 29. 8.
15.532 Kč - 11 %
Mauricius, Le Morne
13. 9. - 21. 9.
72.599 Kč - 9 %
Maroko, Saidia
22. 8. - 30. 8.
14.890 Kč - 41 %
Turecko, Alanya
30. 8. - 6. 9.
15.959 Kč - 31 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy