Létající drahokamy

 
Datum akce: -

Létající drahokamy

V minoritském klášteře můžete od 23. listopadu zhlédnout výstavu Létající drahokamy, kterou Jihomoravské muzeum ve Znojmě připravilo na závěr letošního roku a začátek roku 2019. Výstava Létající drahokamy zapůjčená z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně je koncipována jako srovnání barevných vzorů a kombinací na tělech převážně exotického hmyzu a na horninách či minerálech.

„Jednotícím principem výběru je vizuální dojem, kdy třeba na křídlech motýlů můžeme spatřit podobné obrazce, jako jsou typické pro určitý druh minerálů, struktury na povrchu a zbarvení hmyzích těl připomínají některé horniny, krovky mnoha brouků zase vypadají, jako by byly vytepané z ryzího zlata, “ přibližují instalované exponáty autoři výstavy zoolog Dušan Trávníček a geoložka Ludmila Nejeschlebová z Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.

A jaké zajímavosti z říše hmyzu návštěvníci na výstavě uvidí? "Výstava nabídne četné ukázky ze sbírek Muzea jihovýchodní Moravy – různé zástupce hmyzu, především pak brouky a motýly. Nejenom z Česka, ale z nejrůznějších zemí celého světa, jako je například Brazílie, Indonésie, Malajsie či Austrálie. Návštěvníci na výstavě mohou vidět i zástupce největších brouků na světě herkulese antilského a goliáše obrovského," sděluje Dušan Trávníček. Pestrá sbírka bude připravená také z minerálů a hornin. "Lidé uvidí typickou ukázku křišťálu z lokality Sankt Gotthard nebo ryzí měď z Uralu," doplnila Ludmila Nejeschlebová.

Antonín Reiter, kurátor znojemské výstavy dodává: „ Výstava umožňuje jak čistě estetické vnímání krásy těchto jedinečných přírodnin bez "konzumace" informací, tak má i obsah textový, který poskytuje základní informace o původu, účelu a chemismu barevných vzorů a dalších zajímavých souvislostech.“

Výstava bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 22. 11. 2018 v 16,00 hodin v minoritském klášteře, na které sami autoři společně s kurátorem představí výstavu Létající drahokamy. Součástí vernisáže bude prodejní výstavka minerálů. Můžete se podívat také na vystavené šperky z dílny znojemské výtvarnice Ivety Hlobilové, která osobně předvede výrobu cínového doplňku i s kamínkem, který si vyberete. Šperk si můžete odnést přímo nebo si jej u výtvarnice objednat.      

Autor článku: kardy
Létající drahokamy, fotografie 1
Kraj: Jihomoravský kraj
Město: Znojmo
Místo: Minoritský klášter
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Česká republika, Krkonoše
10. 8. - 17. 8.
6.895 Kč - 50 %
Itálie, Bibione
14. 8. - 23. 8.
7.007 Kč - 8 %
Tunisko, Djerba
29. 8. - 11. 9.
23.790 Kč - 28 %
Bulharsko, Nesebar
9. 8. - 23. 8.
27.290 Kč - 32 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy