Mechanický papírový malovaný betlém v Ústí nad Orlicí

 
Datum akce: - Začátek: 9:00


Mechanický papírový malovaný betlém v Ústí nad Orlicí


Kdy 30. listopad 2018 9:00 - 25. leden 2019 17:00
Přijďte se podívat na tradiční betlémy do ústeckého muzea. K zajímavé prohlídce letos láká zejména Mechanický papírový malovaný betlém aneb od Cibulky k Herainovi s Andresem.
V Městském muzeu v Ústí nad Orlicí, které sídlí v překrásné Hernychově vile, najdete čtyřmetrový betlém Antonína Kellnera (1853-1928). Je kombinovaný s vydařenou řezbou svitavského typu. Jeho protiváhou zůstává ukázka figur Jardy Heraina rozpohybovaná mechanikou Kamila Andrese.

Zajímavým zvykem našich předků bylo v době adventu, kdy se připravovali na stavbu svého až několikametrového betlému, poklepávat na bednu s uloženými malovanými postavičkami s pořekadlem "pastýři vstávejte".
 
Mechanický papírová pohyblivý betlém
Augustin Cibulka, švec bydlící ještě v 60. letech 20. století v dnes již zbouraném domku čp. 182, měl částečně pohyblivý papírový betlém s dřevěným městem, který byl poháněn obuvnickým šicím strojem.

Protože už nebylo možné celek v současnosti komplementovat, vznikl  v r. 2011 nápad zkusit vytvořit jeho repliku. Nicméně k dispozici byla pouhopouhá  jedna jediná černobílá a hůře čitelná fotografie.Po prvotním náčrtu jednotlivých skupin, jejichž pohyb by mohl být podpořen mechanikou, byly postupně každý rok v letech 2012-2016 vytvářeny tandemem Jaroslav Herain a Kamil Andres jednotlivý ucelené komponenty po kompletaci do jednoho celku v roce 2017. Po pečlivém rozměření byly sesazeny na stupňovitou podestu tak, aby je bylo možné je ve finálním uspořádání převodů napojit na centrální hřídel, kterou bude pohánět  jeden motorek.

Stejně jako v původním betlému zde najdete větrný mlýn, dřevaře, zvoničku nebo pumpu. Navíc objevíte děti hrající si na potoce, kovárnu, či husopasku nebo pochodující stráže na hradbách. Půvabná vesnice a město s několika ústeckými zákoutími je zasazeno před blízké Litice nad Orlicí či Žampach. Ale hlavně divák může vnímat životní energii, kterou mu figurky svou barevností a živostí pohybu předávají. Pozorně se zadívejte a zaposlouchejte se do pravidelného klapotu a zvonění.
 
Největší sbírka papírových betlémů
Oblast Orlickoústecka se tvorbou papírových betlémů proslavila. Malují se zde dvě a čtvrt století. Místní malíři a tvůrci betlémů využívali velmi dostupný materiál. Díky textilní výrobě a průmyslu ve městě a okolí totiž měli k dispozici dostatek obalového papíru, ve kterém se transportovaly žoky bavlny. Později ale stačilo jen slepit noty a noviny, díky čemuž je možné takový betlém přesně datovat. Klihové barvy a později umělecká tempera pak na tomto papírovém podkladu vykouzlily, podle zručnosti malíře i zavedených zvyklostí, řadu darovníků, Svatou rodinu a všechno to, co k Betlému zkrátka patří.

V současnosti obsahuje muzejní sbírka betlémů na dvanáct tisíc součástí. Nachází se v ní na třicet původních kompletních betlémů. I když se na první pohled mohou zdát sobě velice podobné, každý má svoje zvláštnosti. Mezi nejznámější autory betlémů 19. století patří malíři z rodiny Täuberových, Jarolím Štantejský, Vojtěch Hernych, ve 20. století Jiří Knapovský. Betlém Jarolíma Štantejského, po generace stavěný v rodině Knapovských, byl prvním malovaným betlémem, který se do obnoveného městského muzea v roce 1990 dostal.

GPS:
    49,973151 16,396180

Autor článku: kardy
Mechanický papírový malovaný betlém v Ústí nad Orlicí, fotografie 1
Kraj: Pardubický kraj
Město: 562 01 Ústí nad Orlicí
Místo: Městské muzeum v Ústí nad Orlicí 17. listopadu 72
Kontakt:
Pořadatel: Městské muzeum v Ústí nad Orlicí 17. listopadu 72 562 01 Ústí nad Orlicí
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Bulharsko, Albena
22. 10. - 27. 10.
12.900 Kč - 6 %
Řecko, Kos
29. 9. - 13. 10.
39.990 Kč - 9 %
Maledivy
27. 9. - 6. 10.
47.980 Kč - 23 %
Madeira, Paul do Mar
2. 10. - 9. 10.
13.790 Kč - 39 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy