MODY DEMOKRACIE

 
Datum akce: -
MODY DEMOKRACIE
 
Zažíváme v posledních letech ústup demokracie? Dochází po dlouhodobém šíření demokracie k opačnému vývoji?
 
Masivní sledování a mizející soukromí, úspěchy populistických politiků a návrat autoritářských režimů v Evropě i jinde ve světě. Zažíváme v posledních letech ústup demokracie? Dochází po dlouhodobém šíření demokracie k opačnému vývoji?
Výstava Mody demokracie vychází z přesvědčení, že už samotné postavení této otázky je formou účasti, zájmu a péče, bez nichž demokracie nemůže dlouhodobě fungovat. Výstava stojí na myšlence, že další vývoj demokracie i její samotné přežití v globálním světě závisí na vzájemném respektu sdílených hodnot i odlišných kulturních tradic v regionech, národních státech i v mezinárodním společenství. Vybraná díla a projekty představují inspirativní příběhy demokracie na jednotlivých úrovních – městské čtvrti, města, velkoměsta, autonomní oblasti, malého a velkého státu, nakonec i v globálním měřítku.
Proto výstava předloží příklady metod a praxí demokracie nejen z Evropy a Severní Ameriky, ale také z dalších geografických a kulturních oblastí (Jižní Amerika a Asie). Ukáže tak, jak lokální demokratickou praxi dnes formují globální trendy a naopak, čímž přispěje i k současné diskusi o pojmu nadnárodní a transnárodní demokracie. Na výstavě budou zastoupena jednotlivá umělecká díla i celé soubory prací různých autorů včetně dokumentace krátkodobých i dlouhodobých projektů, na nichž umělci spolupracují v konkrétních lokalitách s tamními komunitami.
Podle tématu a geografie bude výstava členěna do 6 oddílů, přičemž Evropu zastoupí příběhy demokracie ve 3 zemích – v České republice (umělecké projekty jako občanské iniciativy v Ústí nad Labem), v Itálii (soužití 3 etnických skupin v autonomní oblasti Jižní Tyrolsko) a na Islandu (pokus o vytvoření nové ústavy demokratickou cestou).
Vystavující umělci: Ateliér Interaktivní média FUD UJEP a Pavel Kopřiva (CZ), Adham Bakry (EGY), Štěpánka Bláhovcová (CZ), Libia Castro (ESP) & Ólafur Ólafsson (ISL), Paolo Cirio (ITA), Jiří Černický (CZ), Nicolò Degiorgis (ITA), Department for Public Appearances (CZ), Hannes Egger (ITA), Ulrich Egger (ITA), Harun Farocki (DEU), Julia Frank (ITA), Thiago Gonçalves (BRA), Haukur Már Helgason (ISL), Siggi Hofer (ITA), Peter Holzknecht (ITA), Jakob De Chirico (ITA), Radek Jandera (CZ), Peter Kaser (ITA), Grzegorz Klaman (POL), Zdena Kolečková (CZ), Daniel Latorre (USA), Kristina Leko (HR), Todd Lester (USA), Mančaft (CZ), Paolo Mennea (ITA), Monsters (CZ), Gabriela Oberkofler (ITA), Trevor Paglen (USA), Franz Pichler (ITA), Laura Poitras (USA), Pro kompot (CZ), Ebadur Rahman (BGD), Jakub Szczesny (POL), Felipe Targa (COL), Michaela Thelenová (CZ), Sofie Thorsen (DNK), Peter Tribus (ITA), Leandro Viana (BRA).
Hlavní kurátor: Jaroslav Anděl.
Kurátoři italské, české a jihoamerické sekce: Haimo Perkmann, Michal a Zdena Kolečkovi, Daniel Latorre a Todd Lester. 
Výstavu budou doprovázet četné akce pro veřejnost, na nichž se podílejí domácí i zahraniční organizace (např. projekt Active Citizenship, Prazelenina a další).
Výstava vznikla jako satelitní projekt v rámci XXX. výstavy Rady Evropy The Desire for Freedom: Art in Europe since 1945, která byla zahájena v Berlíně v roce 2012. Projekt je realizován Německým historickým muzeem za podpory Rady Evropy a programu Culture Evropské unie. Na jeho koncepci se podílel také Jaroslav Anděl, umělecký ředitel centra DOX.
od
14. 11. 00:00
do
16. 03. 00:00
od 90 Kč
 
Autor článku: kardy
MODY DEMOKRACIE, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: Praha 7, 17000
Místo: Centrum současného umění DOX Poupětova 793/1
Kontakt:
Tel.: 295568123
E-Mail: info@dox.cz
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Slovinsko, Slovinské lázně
5. 6. - 12. 6.
8.490 Kč - 27 %
Chorvatsko, Pula
3. 6. - 13. 6.
7.187 Kč - 10 %
Česká republika, Lipno
13. 6. - 20. 6.
7.490 Kč - 10 %
Slovensko, Střední Slovensko
2. 6. - 8. 6.
6.360 Kč - 19 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy