Moravské kartografické centrum Velké Opatovice

 
Datum akce: -
Moravské kartografické centrum Velké Opatovice
 
Největší expozice map a zeměměřictví u nás je instalována ve Velkých Opatovicích nedaleko Boskovic. Moravské kartografické centrum bylo otevřeno roku 2007 ve spolupráci města Velké Opatovice a Národního zemědělského muzea v Praze, za podpory Moravského zemského archivu v Brně a Národního technického muzea v Praze.
Expozice se zabývá vývojem kartografického zobrazení Čech, Moravy a Slezska od nejstarších dob do současnosti. V reprodukcích jsou představena zásadní díla naší kartografické historie, např. prehistorická Pavlovská mapa (na mamutím klu), Klaudyánova mapa Čech (1518), Fabriciova mapa Moravy (1569) a rukopisné mapy. Expozice je zakončena aktuálními mapami a modely krajiny.
Ústředním exponátem kartografického centra je obří reliéfní (plastická) mapa historických zemí Moravy a Slezska na ploše 100 m² z přelomu 19. a 20. století.
Stálá expozice je zaměřena nejen na kartografii, ale i na geodézii, fotogrammetrii a kartografickou polygrafii a zahrnuje tak celé spektrum zeměměřických oborů. Představuje přístroje, které používají geodeti v terénu (teodolity, tachymetry, dálkoměry, nivelační stroje) a kancelářskou techniku ke kreslení map a plánů. V expozici jsou představeny také ukázky fotografických kamer a překreslovačů leteckých snímků, které zapůjčilo Národní technické muzeum.
 
Autor článku: kardy
Moravské kartografické centrum Velké Opatovice, fotografie 1
Kraj: Jihomoravský kraj
Město: 679 63 Velké Opatovice
Místo: Moravské kartografické centrum Zámek 14
Kontakt:
Tel.: 516 477 303
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Maďarsko, Maďarské termální lázně
2. 8. - 9. 8.
2.730 Kč - 7 %
Chorvatsko, Omiš
11. 7. - 25. 7.
15.262 Kč - 35 %
Itálie, Lignano
18. 7. - 25. 7.
21.253 Kč - 11 %
Španělsko, Costa Brava
25. 7. - 1. 8.
15.639 Kč - 33 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy