Navzdory - výstava v Betlémské kapli

 
Datum akce: -
Navzdory - výstava v Betlémské kapli
 
Výstava bude prezentovat českou architekturu v rozmezí let 1969 až 2019 a její aktéry vymezující se totalitě duchovní i komerční; tedy jakýsi pohled na dějiny 50 let české architektury z hlediska morální konzistence tvůrců.
Hlavními tématy jsou svoboda architektonické tvorby, obrana veřejného prostoru, neoficiální struktury a výjimečné počiny (výstavy, workshopy, happeningy apod.). Kromě představení osobností a událostí bude kladen důraz i na dobovou situaci, souvislosti historické, politické a umělecké a vývoj událostí či jednotlivých institucí a organizací a uskupení.
 
Základní téma – morální konzistence tvůrců – bude reflektováno z vícero pohledů: podle typu projektu (mnozí tvůrci zcela souběžně provozují moralizující aktivismus a „šíření dobra“ ale i sporné zakázky pro totalitní režim nebo kontroverzní osobnosti), v čase (mnoho tvůrců rovněž zahájilo svou profesní kariéru jako mladí, moralizující revolucionáři, kteří dělají „vše jinak“, s rostoucí slávou a odpovědností, velikostí zakázek i věkem se však nakonec zpravidla posouvají do standardizované nebo převážně komerční rutiny), podle charakteru konkrétní práce (nakolik jde o vzdor vůči establishmentu a nakolik jen o „prostou“ snahu dobře a eticky dělat svou práci) či předpokládané odezvy (nakolik jsou dané jevy sledovány a reflektovány médii nebo nakolik je dovede „zhodnotit“ či komerčně a politicky zneužít právě onen establishment, vůči němuž se vymezují). Kurátoři si nekladou za cíl rozdělit tvůrce na „špatné a dobré“ nebo na „správné a škodlivé“ události či vystoupení, ale naopak ukázat nakolik byl zajímavý a silný proud „ostrůvků pozitivní deviace“, jaké (dosud málo nebo vůbec popsané) události pomohly vývoji architektury, reagovaly na celoevropské trendy (postmoderna, technologie, zájem o památkovou péči, veřejný prostor, ekologii, teoretické práce) a jak se promítá uvědomění si architektů vlastního vlivu na podobu veřejného prostranství a společenské i pedagogické odpovědnosti v současnosti. Zároveň chceme návštěvníka vtáhnout do dialogu možností doplnit/dopsat „kdo mi zde chybí“.
 
 
GPS:50,084303 14,417522 
Autor článku: kardy
Navzdory - výstava v Betlémské kapli, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: 110 00 Praha 1
Místo: Galerie Jaroslava Fragnera Betlémské náměstí 5a
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Maďarsko, Balaton
25. 10. - 1. 11.
14.121 Kč - 14 %
Francie
14. 11. - 21. 11.
2.007 Kč - 24 %
Turecko, Antalya
23. 10. - 30. 10.
22.990 Kč - 16 %
Dominikánská republika, Punta Cana
28. 10. - 8. 11.
53.462 Kč - 7 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy