Není obraz jako obraz

 
Datum akce: -
Není obraz jako obraz
 
Výstava chce představit dnes již spíše zapomenutou učební pomůcku – školní obraz. Tato pomůcka byla v minulosti využívána ve školách pro řadu vyučovacích předmětů. Máme pro Vás připraveny zajímavosti například o nakladatelích školních obrazů a jejich výtvarném provedení z bohaté sbírky Muzea východních Čech v Hradci Králové.
 
Ve druhé polovině 19. století došlo k rozšíření pomůcek k názornému vyučování i do českých škol. Mezi tyto pomůcky patřily i školní obrazy.
 
Provedeme Vás světem nakladatelů, kteří je v českých zemích vydávali. Můžete si zkusit představit vyučovací hodinu žáků z přelomu 19. a 20. století, kdy nebyl k dispozici internet ani interaktivní tabule, ale učebnice většinou zcela bez ilustrací, které pak nahrazovala specifická učební pomůcka – školní obraz.
 
Nejstarší školní obrazy vydávané od padesátých let 19. století se vyznačovaly sice tematickou rozmanitostí, ale nevýhodou pro školní výuku byl malý rozměr (pro představu cca 30 x 40 cm).
 
Prvním autorem rozsáhlejšího cyklu školních obrazů pro české školy byl český vlastenec, lékař, pedagog, vědec, a především propagátor názorného vyučování Karel Slavoj Amerling (1807-1884). Naše výstava ale nabídne i produkci českých a československých nakladatelů, například Pavla Jehličky, Fridricha Tempského, Karla Jánského a celé řady dalších.
Autor článku: kardy
Není obraz jako obraz, fotografie 1
Kraj: Královehradecký kraj
Město: Hradec Králové
Místo: Muzeum východních Čech, Eliščino nábřeží 465
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Madeira, Caniço
27. 7. - 3. 8.
12.530 Kč - 7 %
Tunisko, Sousse
3. 8. - 9. 8.
24.090 Kč - 27 %
Bulharsko, Pomorie
29. 7. - 2. 8.
14.490 Kč - 29 %
Španělsko, Costa Blanca
18. 7. - 25. 7.
20.475 Kč - 21 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy