Nevěsta prodaná do ciziny

 
Datum akce: -
Nevěsta prodaná do ciziny
Výstava v Muzeu Bedřicha Smetany je soustředěna na uvádění nejpopulárnější české opery v zahraničí.
Výstava Nevěsta prodaná do ciziny prezentuje nejpopulárnější českou operu – Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany – od prvního provedení v cizině v Petrohradě v roce 1871 ještě za autorova života, přes její triumf ve Vídni roku 1892 nebo uvedení v New Yorku s Emou Destinnovou v roce 1909 až po její nejnovější nastudování.
 
Během devadesátých let 19. století byla Smetanova opera uvedena v mnoha evropských městech, zejména v německy mluvícím prostoru, a nepřestala se rozšiřovat ani na počátku 20. století, kdy se prosadila také v Americe, Africe, Asii i Austrálii. Na výstavě jsou představeny především fotografie, divadelní cedule a plakáty, které doprovází originální pamětní stuhy, medaile či alba ze sbírek Muzea Bedřicha Smetany. K nejzajímavějším exponátům nepochybně patří portrét slavné vídeňské pěvkyně Lili Lejo v roli Mařenky (z roku 1893) nebo korespondence slavného francouzského barytonisty Victora Maurela s kněžnou Paulinou Metternichovou. Výstava se dotýká také nejnovějších zahraničních nastudování např. v Paříži (2008) nebo v mnoha německých městech.
 
Nezisková organizace Zámek Liteň z.s. ze své muzejní sbírky zapůjčila několik unikátních fotografií Jarmily Novotné z inscenace Metropolitní opery z roku 1941. Fotodokumentaci k novodobým inscenacím Prodané nevěsty v zahraničí poskytl fotograf Pavel Horník.
 
 
Autor článku: kardy
Nevěsta prodaná do ciziny, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: Praha 1
Místo: Muzeum Bedřicha Smetany, Novotného lávka 1
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Tunisko, Port El Kantaoui
28. 8. - 18. 9.
34.190 Kč - 20 %
Maďarsko, Balaton
27. 8. - 30. 8.
613 Kč - 30 %
Řecko, Thassos
17. 8. - 24. 8.
18.990 Kč - 35 %
Itálie, Bibione
14. 8. - 23. 8.
6.185 Kč - 7 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy