Nevěsta prodaná do ciziny

 
Datum akce: -
Nevěsta prodaná do ciziny
Výstava v Muzeu Bedřicha Smetany je soustředěna na uvádění nejpopulárnější české opery v zahraničí.
Výstava Nevěsta prodaná do ciziny prezentuje nejpopulárnější českou operu – Prodanou nevěstu Bedřicha Smetany – od prvního provedení v cizině v Petrohradě v roce 1871 ještě za autorova života, přes její triumf ve Vídni roku 1892 nebo uvedení v New Yorku s Emou Destinnovou v roce 1909 až po její nejnovější nastudování.
 
Během devadesátých let 19. století byla Smetanova opera uvedena v mnoha evropských městech, zejména v německy mluvícím prostoru, a nepřestala se rozšiřovat ani na počátku 20. století, kdy se prosadila také v Americe, Africe, Asii i Austrálii. Na výstavě jsou představeny především fotografie, divadelní cedule a plakáty, které doprovází originální pamětní stuhy, medaile či alba ze sbírek Muzea Bedřicha Smetany. K nejzajímavějším exponátům nepochybně patří portrét slavné vídeňské pěvkyně Lili Lejo v roli Mařenky (z roku 1893) nebo korespondence slavného francouzského barytonisty Victora Maurela s kněžnou Paulinou Metternichovou. Výstava se dotýká také nejnovějších zahraničních nastudování např. v Paříži (2008) nebo v mnoha německých městech.
 
Nezisková organizace Zámek Liteň z.s. ze své muzejní sbírky zapůjčila několik unikátních fotografií Jarmily Novotné z inscenace Metropolitní opery z roku 1941. Fotodokumentaci k novodobým inscenacím Prodané nevěsty v zahraničí poskytl fotograf Pavel Horník.
 
 
Autor článku: kardy
Nevěsta prodaná do ciziny, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: Praha 1
Místo: Muzeum Bedřicha Smetany, Novotného lávka 1
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Turecko, Side
21. 2. - 6. 3.
18.770 Kč - 6 %
Španělsko, Mallorca
10. 3. - 24. 3.
49.650 Kč - 15 %
Spojené arabské emiráty, Ras Al Khaimah
18. 2. - 3. 3.
59.690 Kč - 22 %
Tunisko, Yasmine Hammamet
25. 2. - 17. 3.
29.390 Kč - 18 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy