Obrazová galerie českých panovníků

 
Datum akce: -
 
Obrazová galerie českých panovníků
 
Expozice je v muzejním prostředí zcela mimořádná. Tradice panovnických galerií sahá v našich zemích do středověku. Původně byly spjaty s královskými sídly, kde sloužily jako viditelný doklad starobylosti panovnické dynastie. Později byly panovnické galerie pořizovány též pro sídla nejvýznamnějších panských rodů, zejména jako projev reprezentace svého druhu, neboť jejich členové mohli ve svých genealogiích mezi Přemyslovci nalézat své vzdálené příbuzné.
 
Impozantní řada šestnácti olejomaleb českých panovníků prošla zajímavými osudy. V mírně nadživotní velikosti provedené portréty, které jsou dílem nejméně dvou malířů počátku 18. století, byly kdysi součástí reprezentativní výzdoby koleje řádu Tovaryšstva Ježíšova v Klatovech. Nevíme, kolik obrazů původní galerie čítala, ale vzhledem k zastoupení i méně významných knížat v dochované části je velmi pravděpodobné, že byla bez přerušení vedena od mýtického Čecha až po krále panujícího v době jejího vzniku. Po zrušení jezuitského řádu a tedy i klatovské koleje byl její majetek dán do dražby, ve které přítomný celek roku 1776 získalo královské město Písek. Obrazy pak s přestávkami visívaly na různých místech radnice až do dvacátých let 20. století. Poté se dostaly do sbírek muzea a v letech 2008 a 2009 konečně proběhlo jejich kompletní restaurování, které odstranilo přemalby ze druhé poloviny 19. století.
 
Všech šestnáct dochovaných pláten je instalováno v chronologické posloupnosti portrétovaných panovníků. Jejich genealogické vztahy (mýtické i historické) zachycuje přehledné schéma provedené na samostatném panelu.
Součástí expozice panovnické obrazové galerie je soubor originálů barokních plastik světců z píseckého Kamenného mostu, které za účelem trvalé instalace zapůjčilo město Písek.
 
GPS:49,308782 14,147326
Autor článku: kardy
Obrazová galerie českých panovníků, fotografie 1
Kraj: Jihočeský kraj
Město: 397 01 Písek
Místo: Prácheňské muzeum v Písku Velké náměstí 114
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Turecko, Side
30. 9. - 13. 10.
32.790 Kč - 29 %
Kypr, Agia Napa
23. 9. - 7. 10.
30.772 Kč - 7 %
Maledivy, Lhaviyani Atol
20. 9. - 30. 9.
125.790 Kč - 33 %
Seychely, Praslin
8. 10. - 31. 10.
257.610 Kč - 27 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy