Památník Karla Plachetky

 
Datum akce: - Začátek: 9:00
 
Památník Karla Plachetky
otevřeno od
po - pá 9:00–14:00
celoročně
 
Ornitologická sbírka dermoplastických preparátů mapující celoživotní dílo Karla Plachetky se nachází bývalých kasárnách v Rychnově nad Kněžnou. Je zde vystaveno téměř 700 exponátů ve více než 250 druzích. Převážnou většinu z nich preparoval a pečlivě dokumentoval sám Karel Plachetka. Každý jeho exemplář je označen lokalitou a datem. Lze si zde například prohlédnout druhy, které se již na území dnešních Orlických hor a Podorlicka nevyskytují a jsou považovány za vymizelé. Patří mezi ně například tetřívek obecný, tetřev hlušec, jeřábek lesní, mandelík hajní nebo sova pálená.
 
Část jeho sbírky také tvoří preparáty z jihovýchodní Evropy, kde K. Plachetka působil za 1. světové války, dále z Polska a jižní Moravy. Díky těmto pobytům tak mohl sbírku obohatit i o druhy na našem území vzácné nebo se nevyskytující. Systematicky sbírku doplňoval a druhy, které nemohl opatřit jinak, kupoval u německých obchodníků s přírodninami. Kvalita vypracování jeho preparátů budila patřičnou pozornost nejen v minulosti, ale i dnes je hodnocena jako velmi precizní a pozoruhodná, tím spíš měl li Karel Plachetka k dispozici na dnešní poměry jen velmi omezený výběr materiálů a nástrojů.  
 
Karel Plachetka (2.2.1877 – 24.9.1961)
Narodil se v Bedřichovce v Orlických horách. Svým zájmem o přírodu se projevoval už od dětství, sbíral brouky, motýly, založil si herbář. Nejvíce byl však zaujat ptáky. Patřil mezi první generaci československých ornitologů. Byl členem několika našich i zahraničních ornitologických spolků, spoluzakladatelem České společnosti ornitologické, jejíž se stal později místopředsedou. Velkou část svého života prožil v Brně, kde se také seznámil s vrchním preparátorem Zemského muzea. Do Rychnova nad Kněžnou se vrátil v roce 1949 a po zbytek života zde tvořil a pečoval o svoji ornitologickou sbírku.
Autor článku: kardy
Památník Karla Plachetky, fotografie 1
Kraj: Královehradecký kraj
Město: Rychnov nad Kněžnou
Místo: Správní budova MGOH Jiráskova 2
Kontakt:
Tel.: 494 534 450
E-Mail: moh@moh.cz
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Kanárské ostrovy, Tenerife
22. 12. - 29. 12.
36.677 Kč - 24 %
Tunisko, Mahdia
24. 12. - 31. 12.
14.790 Kč - 12 %
Maďarsko, Západní Zadunají
1. 12. - 6. 12.
9.980 Kč - 20 %
Zanzibar, Pingwe
6. 12. - 15. 12.
35.826 Kč - 7 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy