Pařez z doby dinosaurů - venkovní výstava Prácheňského muzea v Písku

 
Datum akce: -
Pařez z doby dinosaurů - venkovní výstava Prácheňského muzea v Písku
 
Epidemická situace letos neumožňuje každoroční březnové otevření Prácheňského muzea a zahájení návštěvnické sezóny je nutné posunout na pozdější dobu.
 
Proto zatím alespoň formou venkovního vystavení s možností individuální prohlídky představuje písecké muzeum veřejnosti jeden mimořádný přírůstek do sbírek z konce minulého roku.
 
Z pískovny v Čavyni nedaleko Vodňan se muzeu díky ochotě jejího vedení podařilo získat unikátní nález fosilního pařezu o rozměrech 1,2 x 1 x 0,7 m, který patří k nejzajímavějším nálezům fosilního dřeva z území jižních Čech. Ukázka je pozoruhodná nejen svou velikostí, ale i vzácně zachovanou strukturou kořenové části. Dřevo s největší pravděpodobností patří fosilnímu dubu.
 
Část území jižních Čech v prostoru českobudějovické a třeboňské pánve pokrývalo koncem druhohor a ve třetihorách velké sladkovodní jezero, po kterém zde zůstala mocná souvrství jezerních sedimentů – štěrků, písků a jílů. V nich jsou občas nalézány úlomky fosilních prokřemenělých dřev, které byly poprvé popsány ve 2. polovině 19. století. Prokřemenění dřeva proběhlo po pádu kmenů do jezerních sedimentů. Dřevo bylo impregnováno roztokem oxidu křemičitého, který se uvnitř dřevní hmoty vysrážel a přitom nahradil a okopíroval strukturu původní organické hmoty.
 
I když jsou tato dřeva na některých lokalitách poměrně hojná, zůstávají v mnohém neznámá. Pouze ojediněle bylo studováno jejich druhové zařazení a dodnes není uspokojivě stanoveno ani jejich stáří. Nejpravděpodobnější je původ jihočeských prokřemenělých dřev ve svrchní křídě, geologické epoše na konci druhohor, a mohou tak pamatovat období dinosaurů. Některé práce je zase považují za mladší a jejich původ kladou do třetihor.
 
Pařez je instalován na nádvoří píseckého hradu a vidět ho lze vlastně kdykoliv. Exponát doplňuje i podrobný text informující o jeho původu a vzniku. Uzavřené Prácheňské muzeum se tak v krátké době připomíná veřejnosti již podruhé, na konci února vznikla malá venkovní expozice plná historických předmětů ve výloze jednoho z píseckých obchodů.      
 
GPS:49,308848 14,146725
Autor článku: kardy
Pařez z doby dinosaurů - venkovní výstava Prácheňského muzea v Písku, fotografie 1
Kraj: Jihočeský kraj
Město: 397 24 Písek
Místo: nádvoří hradu
Kontakt:
Pořadatel: Prácheňské muzeum v Písku Velké náměstí nádvoří hradu 397 24 Písek
Tel.: +420 382 201 111
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Švýcarsko
16. 10. - 23. 10.
4.632 Kč - 6 %
Česká republika, Jeseníky
17. 9. - 23. 9.
5.940 Kč - 17 %
Kuba, Varadero
27. 9. - 8. 10.
38.650 Kč - 10 %
Slovensko, Vysoké Tatry
15. 10. - 21. 10.
9.816 Kč - 7 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy