Pravda vítězí(vá). Obrazy nejen z českých dějin

 
Datum akce: -


Pravda vítězí(vá). Obrazy nejen z českých dějin

Výstava volně souvisí s výročím vzniku Československa a jejím cílem je zamyslet se nad stereotypy spojenými s prezentací historických událostí.
Soustředí se na práce na papíře jako na médium, které může zprostředkovat konkrétní (a aktuální) okamžik – prostřednictvím letáků, populárních tisků, autentických záznamů či časopiseckých ilustrací, kdy za použití stejných prostředků lze současně prezentovat jak oficiální či oficializovaný pohled na danou událost, tak i jeho pravý opak.

Výstava se pokusí odhalit obrazové strategie prezentace jednotlivých „typů“ událostí a vysledovat, jak a zda se tyto strategie proměňují v průběhu staletí. Soustředí se především na ty historické momenty, které ve své době stály za zaznamenání. Šlo především o dramatické události – bitvy a války, protesty a demonstrace. Opačným pólem jsou události „pozitivní“ – např. ceremoniály korunovací nebo různých oslav. Významnou roli v reflexi významných dějinných chvil hraje také humor a na druhém pólu pak dlouhodobá frustrace plynoucí z pocitu dějinné „neúspěšnosti“ – tyto dva aspekty se přitom mohou vzájemně prolínat. Časový rozptyl vystavených děl se bude pohybovat přibližně od počátku 17. století do roku 1918. Reflektovat bude zejména události v českých zemích, pokusí se ale i o komparaci podobného materiálu tematizujícího zahraniční události.

I přesto, že titul výstavy parafrázuje heslo na české prezidentské standartě, výstava by měla ukázat, že vizuální způsoby prezentace českých událostí se nijak významně neliší od jiných – případná specifika souvisejí s konkrétními událostmi či osobnostmi, nikoliv s jejich výtvarným podáním. Právě opakování týchž situací může poukázat na relativitu dějin, naznačenou názvem výstavy.

Kromě jiného se můžete podívat na výstavy Katharina Grosse, Příběhy ptačího koberce nebo František Kupka.

GPS:
    50,101076 14,432795

Autor článku: kardy
Pravda vítězí(vá). Obrazy nejen z českých dějin, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: 170 00 Praha 7
Místo: Národní galerie v Praze - Veletržní palác Dukelských hrdinů 47 Veletržní palác – 1. patro
Kontakt:
Tel.: +420 224 301 122
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Dominikánská republika, Punta Cana
28. 9. - 11. 10.
52.064 Kč - 12 %
Maledivy
27. 9. - 6. 10.
47.980 Kč - 23 %
Itálie, Sardinie / Sardegna
27. 9. - 4. 10.
23.490 Kč - 8 %
Slovensko, Vysoké Tatry
27. 9. - 3. 10.
15.780 Kč - 39 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy