Přivoňte si k vůni Vánoc - výstava - Regionální muzeum a galerie v Jičíně

 
Datum akce: - Začátek: 9:00
Přivoňte si k vůni Vánoc - výstava - Regionální muzeum a galerie v Jičíně
 
Ve čtvrtek 13. listopadu 2014 od 17.00 hodin se bude konat ve výstavní chodbě Jičínského muzea vernisáž k výstavě s názvem Přivoňte si k vůni Vánoc. Výstavu uvede její kurátorka Mgr. Petra Zíková. Hudbou doprovodí kapela Ze šuplíku.
Během Vánoc bude návštěvníkům jičínského muzea představen fenomén koření. „Ten bude sledován hned z několika hledisek. Návštěvníci budou moci zjistit například odkud jednotlivé druhy koření pochází, o jakou rostlinu se jedná a jaká její část je dnes v kuchyni  využívána,“ říká Mgr. Petra Zíková.
 
Opomenut nebude však ani pohled archeologický či historický. Na výstavě si tak bude možné doslova opsat recept ze starověkého Říma či se dozvědět, jakými cestami se k nám koření dostávalo. To bude ilustrovat i velká mapa světa. „Málo kdo ví, že právě objevné plavby Kryštofa Kolumba či Fernaa de Magalhae byly právě kvůli koření. Tito mořeplavci hledali nové cesty do Indie. I když výprava de Magalhae dopadla velice nešťastně, sám mořeplavec při ní zahynul a do Španělska se vrátila pouze jedna loď, množství dovezeného hřebíčku zaplatilo celou výpravu. Tento příklad jasně ukazuje na cenu koření na konci středověku,“ uvádí P. Zíková.
 
Výstava umožní taktéž nahlédnutí do kuchařek našich prababiček a představeno bude náčiní, které na zpracování koření používaly a v podstatě používáme i my dodnes. Odhaleno bude také složení některých nejznámějších směsí jako je kari či čubrica.
 
Představeno vám bude na více než 60 druhů rostlin, které budou prezentovány jak herbářovými položkami, tak živými rostlinami. Významnou součástí výstavy budou i obrázky rostlin známého ilustrátora přírody Jindřicha Krejči. Pro zvídavé děti, ale i dospělé jsme připravili dva kvízy.
 
Nechte se tedy zlákat omamnou vůní koření, ve které se snoubí exotické dálky s atmosférou Vánoc, a navštivte novou výstavu. Výstava potrvá až do 11. ledna 2015.
 
Muzeum je pro Vás otevřené
denně mimo pondělí od 9.00 do 17.00 hodin.
 
 
Autor článku: kardy
Přivoňte si k vůni Vánoc - výstava - Regionální muzeum a galerie v Jičíně, fotografie 1
Kraj: Královehradecký kraj
Město: Jičín, 506 11
Místo: Regionální muzeum a galerie v Jičíně
Kontakt:
Tel.: +420 493 532 204
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Německo, Braniborsko
29. 2. - 7. 3.
25.761 Kč - 50 %
Česká republika, Krkonoše
29. 2. - 7. 3.
15.225 Kč - 10 %
Kanárské ostrovy, Tenerife
17. 3. - 24. 3.
23.377 Kč - 44 %
Turecko, Side
29. 2. - 14. 3.
21.616 Kč - 8 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy