Rakovnický rychlík

 
Datum akce: -
Rakovnický rychlík
 
Rakovnický rychlík jezdí údolím řeky Berounky a Rakovnického potoka v trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět a to každou sobotu, neděli a státní svátek od posledního březnového víkendu do posledního říjnového víkendu.
Rakovnický rychlík je nostalgický vlak na trase z Prahy přes Beroun a Křivoklát do Rakovníka a zpět. Jako první pravidelně jezdící nostalgický rychlík je v České republice unikátem. Potkat na něm můžete soupravu sestávající z motorové lokomotivy řady T 478.2 a klasických osobních vozů tzv. "Y" v retro nátěru.
 
Rychlík vyjíždí ráno z Prahy hlavního nádraží proti proudu řeky Berounky. Pod kulisou hradu Karlštejn dojede do Berouna. Zde se odpojí od hlavní tratě vedoucí na Plzeň a pokračuje přes Nižbor, Zbečno a Roztoky do Křivoklátu. V těchto místech tok Berounky opustí a údolím Rakovnického potoka dojede do historického města Rakovník.  Na cestě vlak projede jak po 5 velkých mostech přes Berounku a Vltavu, tak celkem i 5 tunely.
 
Zajímavosti na trase
Město Beroun
Ve městě můžete vidět zbytky hradebního opevnění, dvě brány (Pražskou a Plzeňskou), kostel sv. Jakuba, budovu radnice, Duslovu vilu, medvědárium a rozhledny Mostná hora či na vrcholu Děd.
 
Rozhledna Městská hora v Berouně
Nachází se v berounském parku, v nadmořské výšce 290 m n. m. Rozhledna poskytuje krásný výhled na město Beroun, panorama Dědu, vrcholky Křivoklátska, oblast Českého krasu a Brdy.
 
Hamousův statek ve Zbečně
Roubený selský statek patrně ze 16. století s dochovaným interiérem (světnice, černá kuchyně, chlebová pec atd.) a hospodářskými budovami.
 
Hrad Křivoklát
Královský hrad obklopený nekonečnými lesy byl oblíbeným místem pobytu a lovu Přemyslovců i Lucemburků. Vznikl počátkem 12. století. V průběhu roku se zde koná řada kulturních a dobových akcí, koncertů.
 
Rozhledna Velká Buková
Rozhledna se nachází kousek od Křivoklátu v nadmořské výšce 445 m a nabízí malebný výhled do okolní krajiny, především na Křivoklátskou vrchovinu a do údolí řeky Berounky.
 
Město Rakovník
V královském městě zve k návštěvě Husovo náměstí, radnice, Chrám sv. Bartoloměje, zvonice, Pražská brána, židovské ghetto, hřitov a synagoga, dům cisterciáků a mnoho dalších.
 
Muzeum T.G.M. Rakovník
V muzeu vás přivítají expozice týkající se Rakovnicka od pravěku až po ukázky ženských lidových oděvů na Rakovnicku. Součástí je pozdně gotická stavba - Pražská brána.
 
Vysoká (Pražská) brána v Rakovníku
Pražská brána byla společně s dalšími třemi branami součást středověkého městského opevnění. Svatojilská a Lubenská brána byly v 19. století strženy.
 
Zámek Nižbor
Barokní zámek stojící na ostrohu nad ústím Habrového potoka do řeky Berounky. Zámek se původně jmenoval Miesenburg, česky “Hrad nad Mží”, jehož zkomolenina je dnešní název.
 
Restaurace Zastávka Nižbor
Stylová nádražní restaurace umístěná v budově bývalého skladiště a v železničním voze "rybák", která nabízí i ubytování.
 
Muzeum motocyklů Křivoklát
Vystavuje na 150 kusů, kompletní řadu sériově vyráběných motocyklů Jawa a ČZ od zahájení jejich výroby do r. 1959, dále automobily Jawa, motocykly Praga, Pionýr a mopedy Stadion, Jaweta a Babeta a další.
 
GPS:50,083239 14,435021
 
Autor článku: kardy
Rakovnický rychlík, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: 120 00 Praha 2
Místo: Praha - hlavní nádraží Wilsonova 300/8
Kontakt:
Pořadatel: Klub železničních cestovatelů, spolek Meinlinova 336/1 190 00 Praha 9
E-Mail: klub@kzc.cz
Web: kzc.cz/
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Maďarsko, Maďarské termální lázně
20. 1. - 27. 1.
13.003 Kč - 14 %
Egypt, Hurghada
30. 1. - 13. 2.
16.990 Kč - 8 %
Madeira, Funchal
24. 1. - 31. 1.
22.480 Kč - 36 %
Dominikánská republika, Punta Cana
20. 1. - 31. 1.
54.214 Kč - 27 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy