Schichtova epopej

 
Datum akce: -

Schichtova epopej

Dvě desítky velkoplošných pláten se zlomovými okamžiky české státnosti nechali k desátému výročí Československa namalovat němečtí továrníci z Ústí nad Labem Georg a Heinrich Schichtovi.
 
Kopie darovali všem školám v republice jako výukovou pomůcku dějepisu. Některé z motivů dodnes platí za ikonické obrazy našich dějin, aniž by přetrvalo povědomí o jejich původu. Totálně zapomenutá a zčásti ztracená Schichtova epopej se dočkala znovuobjevení ke stému jubileu republiky, které se kryje zároveň se 170. výročím založení Schichtových závodů. Jméno Schicht mívalo stejný zvuk jako Škoda nebo Baťa. Stálo za mýdlem s jelenem, kosmetikou Elida, tuky Ceres a dalšími proslulými značkami.
 
Šlo o největší drogisticko-potravinářský gigant v Evropě a jeho centrálou bylo od roku 1882 Ústí nad Labem. Schichtovi se podíleli i na aktivitách, které přesahovaly rámec jejich obchodních zájmů a komerčně využitelné byly jen pro reklamu a šíření „dobrého jména“, vynikli jako průkopníci létání, automobilismu, podporovatelé umění i sociální péče o zaměstnance. V roce 1945 znárodnil Československý stát Schichtovy závody a soukromý majetek Schichtů podle Dekretů prezidenta Beneše. Jméno Schicht se stalo symbolem „německého kapitalisty“, přesto se v názvu továrny udrželo až do roku 1951. Pak byl podnik přejmenován na Severočeské tukové závody, zkráceně SETUZA a i jeho současní následníci v tradici výroby Schichtových značek dodnes pokračují.
 
Jméno Schicht se stalo symbolem „německého kapitalisty“, přesto se v názvu továrny udrželo až do roku 1951. Pak byl podnik přejmenován na Severočeské tukové závody, zkráceně SETUZA a i jeho současní následníci v tradici výroby Schichtových značek dodnes pokračují.


http://www.muzeumusti.cz/

Autor článku: kardy
Schichtova epopej, fotografie 1
Kraj: Ústecký kraj
Město: 562 01 Ústí nad Orlicí
Místo: Muzeum města Ústí nad Labem, Masarykova 1000/3
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Francie
14. 11. - 21. 11.
2.007 Kč - 24 %
Chorvatsko, Baška Voda
24. 10. - 31. 10.
6.138 Kč - 10 %
Slovinsko, Bohinj
23. 10. - 3. 11.
5.805 Kč - 10 %
Maďarsko, Balaton
25. 10. - 1. 11.
14.121 Kč - 14 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy