Velkopopovické sochy - výstava pod širým nebem

 
Datum akce: -
Velkopopovické sochy - výstava pod širým nebem
 
Jedná o se o jedinečnou venkovní expozici dvanácti velkoformátových soch v areálu obce, která bude k vidění od 21. května.
 
Výstava vyvolává nový  pocit z notoricky známých míst. Prostřednictvím soch na sobě můžeme sledovat změnu. Na běžná a zažitá místa se začneme dívat jinou optikou a často nás přivede do míst, kam nechodíme, nebo najednou uvidíme zákoutí, která jsme dosud přehlíželi. Až na podzim sochy zase zvednou kotvy, můžeme si užít nové prázdno. A třeba tomu přijdeme na chuť – nejen my z Velkých Popovic – a budeme chtít mít takové sochy u sebe dlouhodobě. Pojďme o tom mluvit, pojďme si užít kulturu a pojďme do Velkých Popovic pozvat přátele a rodiny odjinud. Ať si k nám udělají výlet za uměním!
 
Bartošová Kateřina
Profesně se věnuje interiérům a projektům ve veřejném i soukromém prostoru. Projekt ABOVE byl zakončením jejího studia na UMPRUM (2016) v ateliéru designu nábytku a interiéru pod prof. Jiřím Pelclem.
 
Fidrich Petr
Vystudoval kamenosochařství na SUPŠ v Uherském Hradišti a AVU v Praze. Restauroval Týnský chrám v Praze. Má za sebou více než 40 výstav. Jako jeden z mála sochařů miluje barvy, díky kterým jsou jeho sochy „prostě jiné“. Jeho tématy jsou proměna a pohyb. Miluje přírodní motivy, zejména vodu a kámen. Slogan na dveřích jeho ateliéru v Boršově vystihuje jeho životní postoj: „Stýská se mi po práci“.
 
Genzer Jiří
Vystudoval architekturu na ČVUT a absolvoval soukromé sochařské kurzy u významných sochařů. Podílel se na řadě monumentálních sousoší pro veřejné prostory. Díky svému vzdělání a zkušenostem využívá nespočet různých technik a pracuje s nejrůznějšími materiály. Své znalosti dále předává na sochařských kurzech a sympoziích. Jeho díla si našla své majitele napříč celou Evropou a se svou sochou Harmonie a ledovou tvorbou zavítal i do Kanady.
 
Kocourek Martin
Absolvoval VŠUP a patří k nejtalentovanějším sochařům své generace. Často pracuje na principu podobnosti. Účinku svých artefaktů ale dosahuje rafinovanými kombinacemi. Témata jsou křehká, materiály zraňující, a jindy zase přesně naopak. Úspornost, která v sobě nese něco japonizujícího, a touha zprostředkovat silné emoce ale nejsou tím jediným, o co Kocourkovi jde. Umění stále přiznává i jeho estetické, duchovní a morální funkce.
 
Koláčková Alexandra
Charakteristickým specifikem její tvorby jsou zejména barevné velkoformátové plastiky z keramiky a betonu, určené pro veřejný prostor. V řadě projektů však autorka rozšířila spektrum výtvarného působení i na řešení prostoru samotného, čímž se blíží práci architekta či krajináře. Pro její výtvarné pojetí je typická expresivní barevná škála, jednoduché oblé tvarosloví a neutuchající smysl pro hravý element.
 
Legner Zdeněk
Už v mládí se zamiloval do železa a kovařinu dotáhl k dokonalosti. Přestože kov může působit studeně, těžce až zle, pokud ho vezme do rukou mistr kovář, dokáže mu vdechnout život, dynamiku a krásu. Zabývá se jak velkými plastikami, tak i drobnějšími výrobky z kovu a některých dalších materiálů. Je mimo jiné autorem osvětlovacích těles v pařížském Disneylandu, mříží hotelu Sheraton v Casablance, Trnové koruny na kříži v památníku Terezín nebo lucerny na fasádě hotelu Ambassador v Praze.
 
Moješčík David
Již za svých studií v Gabrielově ateliéru se seznámil se soudobými technologickými postupy a možnostmi nových materiálů. Přednosti polyesteru se naučil náležitě využít a své figury generuje do málo obvyklých pozic či postojů. Jeho akty jsou tzv. dokonalé, snad proto působí až odtažitě. V roce 2010 dokončil sochu Levitace pro přednádražní prostor v Ostravě-Svinově. V Ostravě najdete také jeho sochu Leoše Janáčka a Karla Kryla. Je spoluautorem pomníku Operace Anthropoid v Praze.
 
Preclík Vladimír
Čestný občan Velkých Popovic, akademický sochař, malíř, spisovatel, vysokoškolský pedagog, předseda uměleckého spolku Mánes. Během svého života vytvořil přes 800 soch, které najdeme ve všech českých a moravských krajských galeriích i ve významných muzeích vzahraničí. Ve Velkých Popovicíchměli dlouhá léta se svou ženou akademickou sochařkou Zdenou Fibichovou ateliér v Jiráskově ulici čp. 92.
 
Rais Lukáš
Vystudoval mimo technické obory, sochařství na UMPRUM a školu mateřskou. Obě náročné vzdělávací instituce pokládá za základní stavební kameny pro svou tvorbu. Preferuje industriální materiály a jejich průmyslové produkty. Obdivuje jejich vnitřní sílu, estetiku, tvar a obrovskou škálu modelace soch a autora samotného.
 
Šmeral Michal
Vystudoval figurativní sochařství Fakulty výtvarného umění VUT v Brně. V jeho dílech je citelná ironická nadsázka v rovině tématu i zpochybnění klasického média, experimentování a hledání nových výrazových poloh běžně užívaných materiálů. Jejich tvorba je trochu pop-artová a přitom parodií na pop-art, trochu klasická a přitom relativizující běžné sochařské postupy, především však vtipná, naléhavá a svěží.
 
Suška Čestmír
Vystudoval sochařství na AVU. Jeho tvorba prošla dobou hliněnou, dřevěnou, skleněnou, než přišel osudový nález velké kovové koule v americkém Vermontu, která odstartovala jeho nejdůležitější dobu – dobu železnou. Základem jsou kulovité a válcovité rezervoáry, do kterých autogenem vyřezává ornamentální sítě, které dávají zapomenout na rezavé tělo objektu a upoutávají pouze krásou nevšední krajky.
 
WWW:https://vpsochy.cz/
 
GPS:49,922529 14,636074
Autor článku: kardy
Velkopopovické sochy - výstava pod širým nebem, fotografie 1
Kraj: Jihomoravský kraj
Město: 251 69 Velké Popovice
Místo: areál obce
Kontakt:
Pořadatel: Spolek Nové Habří z.s. Ringhofferova 1 251 69 Velké Popovice
Tel.: +420 777 786 784
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Malta, Bugibba a Qawra
16. 9. - 26. 9.
21.310 Kč - 8 %
Kanárské ostrovy, Tenerife
14. 10. - 21. 10.
24.464 Kč - 27 %
Jamajka, Discovery Bay
17. 9. - 26. 9.
33.490 Kč - 11 %
Švýcarsko
16. 10. - 23. 10.
4.632 Kč - 6 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy