Vltavané – tradice plaveckých spolků

 
Datum akce: -
 
Vltavané – tradice plaveckých spolků
Výstava ke 150. výročí spolku Vltavan Praha
 
Řeka Vltava poskytovala už od středověku živobytí mnoha „lidem od vody“, zejména takzvaným plavcům – vorařům a šífařům. Doprava klád a dalších surovin po vodě byla náročná a leckdy i nebezpečná, vyžadovala nejen fortel, ale i dobře sladěnou vzájemnou spolupráci. Plavci a ostatní „lidé od vody“ však stále více pociťovali chybějící pomoc při zdravotních i životních problémech, které jejich živobytí přinášelo. V červnu 1871 proto založili první vltavanský spolek – vzájemně se podporujícího spolku plavců, rybářů a pobřežných – Vltavan v Praze.
 
I když hlavní úloha Vltavanu byla sociální, byl zároveň i výrazným kulturním činitelem a reprezentantem stavovské hrdosti svých členů. Vltavané se účastnili dobových akcí s národním rozměrem, měli vlastní hudební kapely a jejich členy a podporovateli se také stávaly významné osobnosti, jako byli například podnikatel Čeněk Bubeníček, majitel známé Čeňkovy pily, nebo pražský primátor František Dittrich. Vznik pražského Vltavanu inspiroval zrození dalších vltavanských spolků v Davli, Štěchovicích a jihočeském Purkarci. Výstava, která se koná ku příležitosti 150. výročí vzniku spolku Vltavan Praha, představuje jak podoby řemesel svázaných s vodou a jejich vývoj v průběhu staletí, tak i pozoruhodnou kulturní a společenskou roli Vltavanů.
Autor článku: kardy
Vltavané – tradice plaveckých spolků, fotografie 1
Kraj: Hlavní město Praha
Město: Praha 5
Místo: Národopisné muzeum Národního muzea, Kinského zahrada 98
Kontakt:
Tel.: 257 214 806
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Francie
25. 9. - 2. 10.
1.931 Kč - 31 %
Maledivy, Lhaviyani Atol
20. 9. - 30. 9.
125.790 Kč - 33 %
Chorvatsko, Istrie
25. 9. - 4. 10.
7.678 Kč - 37 %
Turecko, Antalya
28. 9. - 11. 10.
47.390 Kč - 29 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy