VÝLETY DO HISTORIE

 
Datum akce: -
VÝLETY DO HISTORIE
 
Pozvánka na výstavu unikátních historických map a litografií zachycující Krkonoše a Jizerské hory, jak je viděli první geografové a umělci.
 
PODROBNÝ POPIS:
Na toulky prstem po mapě se můžete vydat díky nové výstavě s názvem Výlety do historie, kterou připravilo Jablonecké kulturní a informační centrum v Domě národopisců Scheybalových. Své poklady v podobě historických map a grafik zaměřených na příhraniční region Krkonoš a Jizerských hor zde představí sběratel Petr Bergmann.
 
Jablonecké kulturní a informační centrum vás zve do Jablonce nad Nisou 18. 6. na vernisáž dvou výstav, uskuteční se v úterý 18. června v 17 hodin v kostele sv. Anny.   
 
Rekreace za ROHem v kostele sv. Anny 
 
Výstava mapující fenomén turismu v Jizerských horách a západních Krkonoších před rokem 1989 a v současnosti. Na místě jsou k vidění historické fotky, dobové artefakty, maketa horské chaty a další zajímavosti.
 
Výlety do historie v Domě národopisců Scheybalových
 
Své poklady v podobě historických map a litografií zaměřených na příhraniční region Krkonoš a Jizerských hor na výstavě (hned po vernisáži) představí sběratel Petr Bergmann.
 
Vystaveny budou reprodukce, a především originály jedněch z nejstarších vyobrazení regionu, jak je viděli první dobrodruzi, umělci i kartografové. Návštěvník se tak může toulat časem zpátky: „Pro milovníka divoké přírody a hor je pohled na panenské Krkonoše, jak je zachytili a zobrazili umělci baroka, romantismu a klasicismu o to silnějším zážitkem, že místa dobře i méně známá objevuje v jejich zapomenuté, mnohdy nenávratně ztracené podobě,“ upozorňuje majitel sbírky Petr Bergmann.
 
Význam přirozené hranice mezi českým a slezským územím, tvořené hřebeny Krkonoš, zajistil tomuto pohoří místo prakticky na všech mapách. Najdeme je vyznačené již na Klaudyánově mapě Čech, první známé tištěné mapě středoevropského původu, zhotovené v dřevořezu A. Kaschauerem a vydané mladoboleslavským lékařem a nakladatelem Matyášem Klaudyánem v roce 1518. Dochovala se zřejmě jen v jednom exempláři, stala se však podkladem pro mnohá další mapová díla. Tím prvním je mapa Čech německého kartografa Sebastiana Münstera vydaná v roce 1541 – na výstavě se objeví její verze asi z roku 1570. Krkonoše jsou zde uvedeny jako Kerkenosz a její ztvárnění je oproti dnešní představě mapy velmi poetické, což platí i o jejím názvu: České království horstvy a lesy obkrouženo a obklopeno. Výstava představí mapy rozdílné svým zaměřením od vojenských map, poštovních či železničních přes vojenské mapy až po ty ryze turistické. Jedním z nejstarších exponátů bude mapa České království přibližně z roku 1645 (Joan Blaeu), na které zaujmou vyobrazené mytické bytosti kolem pramene Labe. Draci a jiné příšery zřejmě symbolizují pohanské rituály, které se na prameni Labe prováděly ještě v první polovině 18. století. Novodobější historii budou reprezentovat vojenské mapy z let 30. i 40, zajímavostí jistě bude Poštovní mapa Českého království z roku 1918. Sbírka Petra Bergmanna je unikátní především svou uceleností, obsahuje nejen různé druhy map, ale i další obrazový materiál jako historické rytiny, litografické pohlednice nebo korespondenční lístky s tzv. přítisky, které si nechávaly vyrábět jednotlivé boudy pro své návštěvníky. Petr Bergmann ji buduje již téměř deset let. 
 
Program pokračuje koncertem českého písničkáře Pokáče (vstupenky v předprodeji).
 
Vstup na obě výstavy je zdarma. Otevírací doba v kostele sv. Anny: všední dny 10–12 a 13–17 hodin, v sobotu a ve svátky 10–13 hodin, v červenci a srpnu navíc i v neděli 10–13 hodin.
 
Otevírací doba v Domě národopisců Scheybalových: úterý až pátek 10–12 a 13–17 hodin, v sobotu a ve svátky 10–13 hodin.
 
Těšíme se na vaši návštěvu
Autor článku: kardy
VÝLETY DO HISTORIE, fotografie 1
Kraj: Liberecký kraj
Město: Jablonec nad Nisou, 466 01
Místo: Dům Jany a Josefa V. Scheybalových, Kostelní ulice 6 / 1
Kontakt:
Pořadatel: Jablonecké kulturní a informační centrum, o.p.s.
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Bulharsko, Primorsko
2. 6. - 16. 6.
7.039 Kč - 15 %
Slovensko, Jižní Slovensko
30. 5. - 5. 6.
9.963 Kč - 10 %
Itálie, Lazio
30. 5. - 6. 6.
1.761 Kč - 29 %
Chorvatsko, Istrie
27. 5. - 1. 6.
1.182 Kč - 12 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy