Výstava GLASS X MASS

 
Datum akce: -
Výstava GLASS X MASS
 
Datum konání: 28.11.2014 až 29.3.2015 od 13:00 do 17:00 hodin
 
Pod názvem GLASS X MASS od 28. listopadu najdou návštěvníci Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou v prostorách Galerie Belveder několik stovek klasických i netradičních skleněných vánočních ozdob, včetně kouzelné vánoční okurky, která jim podle anglosaské tradice splní jejich přání.
Podrobný popis:
 
Ze své unikátní sbírky vánočních ozdob vybralo muzeum vzory navržené například pro USA, Kanadu nebo Velkou Británii. K vidění budou pro nás nezvyklé okurky či brokolice, pestré varianty Santa Clause, figurky ze známých hollywoodských animovaných filmů nebo ozdoby s motivy známého řetězce s rychlým občerstvením. „Současná produkce pro USA bude zastoupena vánočními ozdobami firmy OZDOBA CZ“, informuje Dagmar Havlíčková, kurátorka výstavy.
 
Přehledné textové panely seznámí návštěvníka s historií českých vánočních ozdob, způsoby jejich výroby a dekorování a také s básničkou o kouzelné vánoční okurce, která se stala inspirací pro samoobslužný program k výstavě. Připraven bude i prodej vánočních ozdob nebo výpravné muzejní publikace „Skleněné vánoční ozdoby“, která se pro velký zájem dočkala svého druhého vydání.
 
A co že znamená tajuplný název výstavy „Glass X Mass“? „Je to výsledek našich hrátek s angličtinou. Spojuje Glass (sklo) a Xmas (čteno krismes), tedy zkrácený výraz pro vánoce (Christmas), přičemž výraz „mass“, znamená, kromě jiného, velké množství. Zkrátka správné, nejen americké, vánoční šílenství“, objasňuje ředitelka muzea Milada Valečková.
 
Výstava Glass X Mass bude zahájena v Galerii Belveder ve čtvrtek 27. listopadu. Už od 13 hodin si návštěvníci budou moci vyrobit svou vánoční okurku a ozdobit jí muzejní stromeček. Od 16.30 pak uvidí pohádku o dvou sněhulácích a po ní se již otevře pestrý svět zámořských vánoc.
 
V rámci doprovodného programu výstavy proběhnou ještě v sobotu a neděli 27. – 28. prosince na hlavní budově muzea ukázky výroby a zdobení skleněných vánočních ozdob.
 
Výstava v Galerii Belveder bude otevřena až do 29. března, otevřeno bude vždy od čtvrtka do neděle odpoledne, mimo Nového roku (1. 1. 2015), kdy bude zavřeno.
 
O muzejní sbírce vánočních ozdob
 
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou spravuje dnes největší veřejnou sbírku skleněných vánočních ozdob na světě, která čítá více než patnáct tisíc předmětů. Přitom až do roku 2000 obsahovala pouhých několik desítek historických perličkových, balotinových a foukaných ozdob. Tehdy získalo muzeum darem od firmy Jablonex část komerčně nevyužitelné vzorkovny vánočních ozdob z 60. – 90. let minulého století. Na počátku roku 2008 její nástupnická společnost Jablonex Group věnovala muzeu celou aktuální vzorkovnu, poté co skleněné vánoční ozdoby vyřadila ze svého výrobního i obchodního programu (2006/2007). 
 
Muzejní kolekce skleněných vánočních ozdob je pozoruhodná nejen co do počtu předmětů, ale též množstvím vzorů a jejich variací, barev a odstínů, použitých tradičních i moderních dekoračních technik a doplňujících komponentů. Vedle standardní nabídky jsou v souboru zastoupeny též vzory a exkluzivity navrhované na zakázku konkrétních firem. 
(PhDr. P. Nový – D. Havlíčková)
Autor článku: kardy
Výstava GLASS X MASS, fotografie 1
Kraj: Liberecký kraj
Město: Jablonec nad Nisou, 466 02
Místo: Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou - Galerie Belveder, Mlýnská 27
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Chorvatsko, Makarská riviéra
29. 2. - 7. 3.
6.522 Kč - 14 %
Maďarsko, Budapešť
29. 2. - 5. 3.
8.480 Kč - 8 %
Zanzibar
2. 3. - 10. 3.
20.990 Kč - 42 %
Turecko, Side
29. 2. - 14. 3.
21.616 Kč - 8 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy