Zahájení výstavy Vánoční příběh

 
Datum akce: -
 
Zahájení výstavy Vánoční příběh
Ve spolupráci s Římskokatolickou farností Nové Strašecí jsme pro vás připravili výstavu s názvem Vánoční příběh. Nečekejte dědu Mráze či Santa Clause a už vůbec ne stádo sobů. V našem příběhu vám představíme tři krále, pastýře, anděly a samozřejmě Marii, Josefa a malého Ježíška, který nás provede událostmi, jež se udály o Vánocích kdysi dávno v městě Betlémě.
 
Ve výstavní síni muzea Nové Strašecí budou vystaveny tři významné betlémy – tzv. Oráčovský betlém, betlém z kostela Nejsvětějšího Jména Ježíš v Lánech a dva metry dlouhý betlém, který dosud nebyl nikde vystaven. Jedná se o dílo anonymních autorů, kteří na betlému pracují již 15 let, a dle jejich slov práce na betlému stále pokračuje a zatím určitě nekončí. Tento jedinečný betlém začal vznikat po mnohaletém zájmu autorů o betlémářství a jeho dějinný vývoj. Inspirací k jeho vytvoření jsou především práce dvou řezbářů pana Františka Vratislava Buka a Františka Charváta, kteří tvořili v první polovině 20. století a patřili do tzv. chrámových družstev. V betlému jsou ale i kopie, u kterých se autora nepodařilo zjistit. Každá figurka v tomto betlému má někde svůj originál třeba i jiné velikosti, materiálu nebo stáří. Do betléma jsou zařazeny také některé scény, které se dnes už vyskytují zřídka, ale z historického vývoje do něj patří – např. bude k vidění Herodes a vraždění neviňátek, v budoucnu i útěk do Egypta a obřízka. Volnou inspirací pro namalování pozadí byl betlém v klášteře v Rumburku. Výstava bude doplněna také řadou menších betlémů (papírových, dřevěných, atd.).
 
Výstava bude otevřena již od čtvrtka 5. prosince 2019, ale slavnostní vernisáž se z organizačních důvodů uskuteční až v pondělí 9. prosince 2019 od 17.00 hodin, na které vás rádi přivítáme. Přijďte si k nám odpočinout od předvánočního shonu a načerpat atmosféru spojenou s pravým duchem Vánoc.
Autor článku: kardy
Zahájení výstavy Vánoční příběh, fotografie 1
Kraj: Středočeský kraj
Město: Nové Strašecí
Místo: muzeum
Kontakt:
Měsíčník SEM&TAMProlistujte on-line!

Newsletter

Buďte informováni o novinkách z našeho portálu SEM a TAM

Vybrané zájezdy

Itálie, Sicílie
6. 6. - 13. 6.
2.385 Kč - 27 %
Řecko, Thassos
26. 6. - 7. 7.
13.184 Kč - 8 %
Česká republika, Západní Čechy
6. 6. - 13. 6.
931 Kč - 14 %
Černá Hora, Ulcinj
18. 6. - 21. 6.
4.539 Kč - 15 %

Všechny zájezdy

Pro majitele ubytování | NÁVOD - ubytování | Statistiky návštěvnosti | Podpořte nás | Partneři | Reklama | Kontakt | Odkazy